stat counter
  • امروز : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 18 January - 2022

تیتر خبرها

افزایش قابل‌توجه آمار تجمعات اعتراضی در ایران درخواست کمک ۴۸ میلیاردی از وزیر کار مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم در وین؟ احیای برجام یا توافق موقت؟ ۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی کرمانشاه بستری هستند محموله پوشاک قاچاق در قم کشف شد ۶۰۰ کیلوگرم تریاک در نایین کشف شد تلاش دادگستری کرمانشاه برای راه‌اندازی و توسعه پنج واحد تولیدی دولت و بخش خصوصی مکمل یکدیگر برای ایجاد رونق اقتصادی هستند ۲۱۳ مورد شکار و صید غیر مجاز در کرمانشاه کشف شد خسارت میلیاری برف به شبکه توزیع برق اقلید سد تنگ لک شور در اشکنان سرریز شد معدوم سازی گوشت‌های غیر قابل مصرف در آباده شکست بانوان شهید شاملی کازرون بانوان جوان شهید شاملی کازرون در تیم ملی جوانان فروشنده متخلف مرغ در گتوند بیش از ۱۶ میلیارد ریال جریمه شد اجرای طرح امداد هوشمند در فارس استاندار خوزستان جریان‌های سهم خواه را معرفی کند/لزوم شایسته‌سالاری از میان نخبگان بومی سهم فارس از بارش رحمت الهی احمدی: خلأ و مانع قانونی برای ساماندهی متکدیان و کارتن خواب‌ها وجود ندارد دیدار بخشی‌پور با وزیر آموزش و پرورش درگذشت مادر شهید در کازرون برگزاری همایش ملی تجلیل از شورا‌های آموزشی برتر کشور خسارت سیلاب به ۱۳۵ خانوار زیر پوشش بهزیستی فارس شورای آموزش و پرورش چهار شهرستان خوزستان برتر شدند اجرای آموزش‌های دوگانه در دانشگاه فنی و حرفه‌ای فارس افتتاح طرح های راه سازی فارس در دهه فجر سردار کرمی: آماده مقابله با توطئه های دشمن هستیم شتاب در راه‌اندازی واحد‌های راکد فارس ۷ تیم با سه مهمان ناخوانده مشخص شد/شگفتی لیگ برتر؛ برد پر گل خیبر خرم آباد مقابل صنعت نفت آبادان تجلیل از بانوی برگزیده همدانی در «جشنواره بین المللی ادبیات مقاومت لبنان» آدم‌ربایی در کرمان ناکام ماند فراخوان مشمولان اعزامی بهمن ۱۴۰۰ انهدام باند فروش قرص های لاغری در فضای مجازی پلیس کرمانشاه به بیش از هزار و ۳۰۰ مسافر جاده ای امدادرسانی کرد ۸۰ درصد نمونه‌های مثبت بررسی شده در خوزستان اُمیکرون هستند برف روبی جاده لعل آباد ریزوند در بخش ماهیدشت سند ورزش همگانی سال ۱۴۰۱ همدان تدوین شود اجرای طرح نظارتی قرارگاه شهید امانی در شهرستان همدان برف‌روبی بیش از ۱۷ هزار کیلومتر باند از راه‌های استان همدان معرفی برنامه‌های هفته هوای پاک در فارس دستگیری هفت نفر از عاملان تیراندازی در اروندکنار آبادان ترخیص ۵۹ بیمار بهبود یافته کرونا از مراکز درمانی آماده باش نیروها و ماشین آلات شهرداری اراک برای بارندگی های پیش رو مجتمع گردشگری و سلامت بارمان به زودی افتتاح می‌شود پهلودهی بیستمین کشتی روغن نباتی با ظرفیت ۶۲ هزار تنی در بندر شهید رجایی دومین نمایشگاه مجازی کتاب سوم تا دهم بهمن برگزار می شود بیش از ۱۵۰۰ مطب در خوزستان تهویه ندارند اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب منطقه سنگبری کرهرود اراک به پایان رسید انحصار در صدور مجوزهای کسب و کار به‌دلیل اشباع بازار ممنوع است

  • کد خبر : 405675
  • 11 آذر 1400 - 7:48
0
محمد ابراهیم نظری محقق و پژوهشگر گلستانی :

شناساندن هویت و پیشینیه حوزه سرزمینی به جوانان و نسل های آینده یک وظیفه ملی است

شناساندن هویت و پیشینیه حوزه سرزمینی به جوانان و نسل های آینده یک وظیفه ملی است
راه اندازی یک گروه تحقیقاتی در شهرستان ها با همکاری علمی و غیر نمایشی فرمانداری، شهرداران، شوراهای اسلامی، آموزش و پرورش، مراکز مختلف دانشگاهی، بخشداران، دهیاران مناطق مرکزی و بخش ها و هم چنین عضویت تعدادی از صاحب نظران حوزه تحقیق و پژوهش به منظور نیازسنجی و بررسی حوزه های مختلف می تواند نقطه عطفی در حمایت از پدیده ارزشمند تحقیق و پژوهش شمرده شود. در واقع حمایت مالی در هر منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال، رشد و پویایی و بازگشت سرمایه به میزان بیش تری را در پی خواهد داشت.
قلم | qalamna.ir :

   تحقیق و پژوهش در جوامع بشری از ارکان توسعه و رشد محسوب می شود. به عبارت دیگر مقوله تحقیق و پژوهش زیر بنا و اساس فعالیت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی؛ سیاسی؛ مذهبی و … به شمار می آید. زیرا علاوه بر رفع نیازهای حوزه مورد نظر از موازی کاری جلوگیری شده؛ و نتیجه ی مطلوب حاصل و منتهی به رضایت مندی می گردد. بنابراین جوامع رو به توسعه نیازمند برنامه ریزی های گسترده ای هستند، تا بتوان فرهنگ پژوهش را در ابعاد گوناگون به جریان انداخت. این باور که میان توسعه پایدار با ساختارهای علمی و پژوهشی جامعه رابطه ای تنگاتنگ وجود دارد و از  لابلای آن می توان از یافته ها و نظریات ارزشمند در جهت اهداف ملی بهره برداری کرد و مسیر توسعه را هموار ساخت، مقبول جوامع تحقیقی و پژوهشی است. چرا که این فرهنگ، نوعی آینده نگری و نیاز سنجی را با خود به همراه دارد که روی هم رفته منجر به شناخت نیازها و ظرفیت های موجود در جامعه می شود.

   در همین راستا با محمدابراهیم نظری محقق و پژوهش گر گلستانی هم کلام شده تا مقوله مزبور و نیازهای پژوهش گران و محققان را بیش تر مورد کنکاش قرار دهیم. وی کارشناس ارشد تاریخ و دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس تهران می باشد. عضو افتخاری فرهنگ واژگان تبری و تاکنون مقالات و

 

پژوهش های متعددی ارائه نموده است. کتاب های: تاریخ سیاسی اجتماعی کتول؛ جغرافیای تاریخی کتول و دارالمرزکتول را به زینت طبع رسانیده است. هم چنین کتاب فرهنگ نام ها و نام واژگان کتولی را آماده چاپ نموده و در حال حاضر سرگرم تالیف کتاب مرجان کتول که شامل پژوهش های تاریخی است، می باشد.

   این استاد بازنشسته دانشگاه در خصوص پژوهش به ویژه در مناطق تاریخی و استان هایی که برخوردار از سوابق تاریخی اند، عقیده دارد: با وجود نقش و اهمیت تحیق و پژوهش در توسعه جوامع انسانی، متاسفانه نگاه های کاربدستان امور دلگرم کننده نبوده و برنامه های قابل ارائه در حوزه کاری شان ملاحظه نمی شود. بسیاری از محققان تنها به واسطه عرق ملی و دوست داری زادبوم مبادرت به انجام پژوهش در حوزه های تخصصی خود می نمایند. حال آن که هر ساله مبالغ بسیار سنگینی از بودجه کشور اختصاص به پاره ای از بنیادهای به اصطلاح فرهنگی اختصاص داده می شود، بی آن که بازخوردی از تلاش های آن ها در جامعه دیده شود.

   این محقق و پژوهش گر گلستانی در خصوص بیان راهکاری برای توسعه تحقیق و پژوهش اظهار نمود: راه اندازی یک گروه تحقیقاتی در شهرستان ها با همکاری علمی و غیر نمایشی فرمانداری، شهرداران، شوراهای اسلامی، آموزش و پرورش، مراکز مختلف دانشگاهی، بخشداران، دهیاران مناطق مرکزی و بخش ها و هم چنین عضویت تعدادی از صاحب نظران حوزه تحقیق و پژوهش به منظور نیازسنجی و بررسی حوزه های مختلف می تواند نقطه عطفی در حمایت از پدیده ارزشمند تحقیق و پژوهش شمرده شود. در واقع حمایت مالی در هر منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال، رشد و پویایی و بازگشت سرمایه به میزان بیش تری را در پی خواهد داشت.

   نظری هم چنین به ضرورت حمایت از پژوهش گران و شعرا  به ویژه پژوهش گرانی که محتوای تحقیق آن ها به حوزه جغرافیایی شهرستان باز می گردد و نیز شعرای بومی سرا در زمینه تامین هزینه های چاپ و نشر آثارشان به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر تاکید نمود. وی ضمن تاکید به ضرورت و اهمیت حفظ آثار فرهنگی و هنری و میراث تاریخی گذشته گفت: با توجه به ثبت ملی موسیقی کتولی به عنوان موسیقی بومی استان گلستان؛ فراخوان اساتید این حوزه و تدوین کتابی پیرامون این یادمان فاخر را ضروری دانست. تلاش برای ثبت گویش کتولی، تدوین کتاب در خصوص اوضاع تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و هنری ،… شهرستان به عنوان یک واحد درسی اختیاری در تمام مراکز دانشگاهی را به منضور حفظ میراث منطقه توصیه نمود.

   در پایان از مسئولان استانی و شهرستانی درخواست کرد تا با برنامه ریزی علمی و تلاش در حمایت از نویسندگان، محققان و پژوهش گران در جهت توسعه و تقویت فرهنگ پژوهش گام های اساسی بردارند، و مقوله پژوهش را ژست نمایشی و غیرکاربردی تلقی ننماید. بلکه یک راهبرد روشنفکرانه و آینده محور بپذیرند و برای احیای نقش آن در تصمیم گیری های خرد و کلان بکوشند.

هشتگ: , , , , , , , , ,
  • خبرنگار وحید حاج سعیدی

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved