stat counter
  • امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 3 December - 2021

تیتر خبرها

افزایش ۶۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی در مهرماه سفره مرغ‌ها از ارز ۴۲۰۰ خالی شد! ثروتمندترین افرادشغل‌شان چیست؟ تهران بیست و نهمین شهر گران دنیا شد ترفند مجری تلویزیون برای شوخی با رئیسی کوشکی: برخی نمایندگان فرقی با چوب ندارند! وام ۱۰میلیونی برای سرپرست‌خانوارِ مبتلا به کرونا شکوری راد: روحانی و دولتش مطلوب نبودند اگر زدید باید تا آخر جواب بگیرید شکوری‌راد: حال کشور و حال مردم خوب نیست پلیس راه: تردد در گردنه‌های استان همدان بدون زنجیره چرخ ممکن نیست برف جاده چالوس و آزاد راه تهران – شمال را بست  خوزستان ۳۰۰ هزار میلیارد ریال عوارض آلایندگی طلب دارد دیدار مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز با سردار خادم سید الشهدا پیام تبریک مدیر عامل پارک سلامت روان حاجات به مناسبت روز جهانی معلولان اختصاص اعتبار ویژه برای کاهش تنش آب آشامیدنی در خوزستان بازار مرغ خوزستان ، طعم ثبات را خواهد چشید ؟ استرداد متهم کلاهبردار ۴۰۰ میلیون دلاری هلاکت قاچاقچی و کشف مواد مخدر در مرزهای استان سیستان و بلوچستان مناسب سازی شهر برای شهروندان معلول مدّنظر قرار گیرد ۱۱ قاچاقچی بین‌المللی در شیراز دستگیر شدند کشف انواع کالای قاچاق از چهار اتوبوس در خراسان جنوبی استاندارخراسان رضوی:باید موانع حرکتهای مردمی برای توسعه کشور را برداشت دیدار مدیرمخابرات منطقه مرکزی با سرپرست جدید فرمانداری شهرستان اراک کمبود گاز نداریم، اما صرفه جویی هم لازم است بستری ۱۵ بیمار جدید حاد تنفسی در بیمارستان‌های منطقه کاشان خوزستان باید در عرصه پیشرفت، نمونه کشور باشد زمینه شکوفایی استعدادها باید فراهم شود خوزستان غرق در خاک کار زیبای شهرداری و شورای اسلامی شهر علامرودشت در جهت پاسداشت ایثارگری ها و فداکاری آتش نشانان و ترویج فرهنگ ازدواج آسان جوانان لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی در هنگام تردد در محورهای غربی و شمالی استان موضع سازمان لیگ درباره برگزاری نشست خبری داربی از سوی باشگاه استقلال جایزه نقدی اتحادیه جهانی کشتی برای ۴ فرنگی کار ایران عزیزی‌خادم به ماجرای تبلیغات محیطی ورود می‌کند؟ کارشناس مسایل امنیتی عراق از نفوذ اطلاعاتی بین‌المللی در این کشور پرده برداشت مذاکرات هیئت نظامی رژیم صهیونستی در آمریکا درباره “چالش‌های مشترک” مجمع عمومی سازمان ملل: تصمیم اسرائیل در جولان اشغالی سوریه باطل و بی‌اعتبار است ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت گشتی در محله قدیمی آیت‌الله جنتی باید و نبایدهای خرید و نگهداری گوشت چرخ‌شده وقتی زندگی به باد بند است انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان برگزار شد تسهیل صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان از مسیر دریایی به روسیه یکی از موضوعات مهم است صدای اعتراضِ مجری «سمت خدا» هم بلند شد منع صدور اجراییه توسط دفاتر اسناد رسمی هرمزگان برای واحدهای تولیدی برنامه منابع و مصارف شرب بندرعباس تصویب شد تخمین نفت ۵۵ دلاری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ معمای بودجه در بورس کمیته ویژه پرورش ماهى در هرمزگان تشکیل شود اثر مذاکرات در بازار موبایل

  • کد خبر : 396601
  • ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰
1

روحانی‌زاده‌ای که نخواست یا نتوانست با روحانیون کنار آید

روحانی‌زاده‌ای که نخواست یا  نتوانست با روحانیون کنار آید
قلم | qalamna.ir :
گروه سیاسی: مهرداد خدیر در سایت عصر ایران؛ نوشت: با درگذشت ابوالحسن بنی‌صدر اولین رییس جمهوری ایران، از ۱۵ عضو اصلی و اولیه شورای انقلاب اسلامی، تنها دو تن باقی مانده اند. اولی آیت الله خامنه ای که پس از امام خمینی، بر جایگاه عالی رهبری نشسته اند و دیگری عباس شیبانی که در قید حیات است اما سال هاست که به خاطر بیماری حضور و فعالیت سیاسی و اجتماعی ندارد.
 
اگر ابوالحسن بنی‌صدر تنها عضو شورای انقلاب بود و اکنون درگذشته بود یا دوره اول ریاست جمهوری را به صورت طبیعی سپری ساخته بود، نام او چنین در تاریخ حک نمی شد اما او اولین رییس جمهوری ایران پس از سقوط نظام پادشاهی بود که رویاروی رهبری انقلابی ایستاد که سال ها برای پیروزی آن کوشیده بود و با رأی مجلس اول که نمایندگان آن برآمده انتخاباتی دموکراتیک و رقابتی بودند، برافتاد و این همان نکته ای بود که بنی‌صدر طی ۴۰ سال همواره از پرداختن به آن می پرهیخت و خود را چون دکتر محمد مصدق قربانی کودتا می پنداشت یا معرفی می کرد حال آن که ۱۷۷ نماینده مجلس اول که چون او در انتخابات به پارلمان راه یافته بودند و قبل از اختراع نظارت استصوابی به عدم کفایت او رأی دادند و حکم عزل او را همان رهبری امضا کرد که حکم ریاست جمهوری او را امضا کرده بود.
 
ابوالحسن بنی‌صدر یکی از همراهان امام خمینی در پرواز انقلاب بود که صبح دوازدهم فروردین ۱۳۵۷ در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و اگرچه همه توجه ها به رهبری انقلاب بود اما سه چهره نزدیک به امام خمینی هم در کانون خبرها قرار گرفتند: ابوالحسن بنی صدر، ابراهیم یزدی و صادق قطب زاده و نزد برخی خبرنگاران نفر چهارم هم بود: حسن ابراهیم حبیبی ولی خیلی زود فاصله او از آن سه مشخص شد و ترجیح داد به روحانیت نزدیک شود.  از آن سه نفر، ابوالحسن بنی‌صدر هیچ سمت دولتی نپذیرفت و تنها عضو شورای انقلاب باقی ماند و ترجیح داد به سخن رانی و کار تبلیغی و فعالیت در قالب روزنامه انقلاب اسلامی بپردازد اگر چه نماینده تهران در مجلس بررسی نهایی قانون اساسی مشهور به خبرگان قانون اساسی شد اما مسؤولیت دولتی قبول نکرد تا دولت موقت استعفا کرد و شورای انقلاب عهده دار امور اجرایی در کنار قانون گذاری هم شد.
 
در پی آن بنی‌صدر که زیر بار وزارت نمی رفت هم وزیر اقتصاد و دارایی شد هم وزیر خارجه و چون دانست مشکل گروگان ها به زودی حل نمی شود ترجیح داد وزارت خارجه را به دیگری بسپارد و بدین ترتیب در سال ۵۸ و پس از دکتر کریم سنجابی آن سه به ترتیب وزیر خارجه شدند: ابراهیم یزدی، ابوالحسن بنی‌صدر و صادق قطب زاده که در نشریات فکاهی منتسب به گروه های چپ، مثلث «بیق» خوانده می شدند ( سر واژه سه نام خانوادگی).  بنی‌صدر در دوران کوتاه وزارت اقتصاد، دست به سه اقدام زد که تصویر یک مدیر عمل گرا و مبتکر را از او ترسیم کرد که تا آن زمان متهم بود تنها حرف می زند و فن سخن وری می داند و می نویسد و اهل کار اجرایی نیست.
 
آن سه اقدام در وزارت اقتصاد یکی ادغام بانک ها بود که سرنوشت سپرده گذاران نگران در بانک های خصوصی را روشن کرد و تحت پوشش بانک های دولتی قرار داد. دومی بخشودن بهره های بانکی بود تا نشان دهد ایده اقتصاد توحیدی تنها در ذهن او نیست و اقدام سوم وام های ۳۰۰ هزار تومانی مسکن در قبال سی هزار تومان سپرده گذاری و به سرعت بود که امکان خانه دار شدن بسیاری را فراهم ساخت، چرا که قیمت یک متر مربع در بهترین نقطه تهران پنج تا شش هزار تومان بود و با چهار صد هزار تومان می شد آپارتمانی خرید که ۳۰۰ هزار تومان آن با وام تأمین شده بود. با این ذهنیت عمومی و بلافاصله پس از ملاقات با امام خمینی اعلام کاندیداتوری کرد و این تصور در افکار عمومی ایجاد شد که با نظر رهبر انقلاب نامزد شده است. در همین حال سه اتفاق دیگر رخ داد و موجب شد چهار  رقیب او از صحنه انتخابات ریاست جمهوری حذف شوند و عملا پیشاپیش پیروزی او قطعی به نظر رسد و بخت هم به او رو کند. آن چهار اتفاق، یکی مخالفت امام با کاندیداتوری نامزدهایی شد که به قانون اساسی رأی نداده بودند و مسعود رجوی را  عملا حذف کرد.  دومی مخالفت امام با کاندیداتوری روحانیون بود. سومی حذف جلال الدین فارسی به خاطر افشای افغان تباری و چهارمی اسناد دانشجویان خط امام علیه احمد مدنی به عنوان مهم ترین رقیب او.
 
این چهار اتفاق، بنی‌صدر را یاری رساند تا به راحتی گوی سبقت را از دیگران برباید و با قریب یازده میلیون رأی اولین رییس جمهوری ایران شود. در حالی که آرای نفر دوم (احمد مدنی) کمتر از سه میلیون بود و حسن حبیبی به یک میلیون هم نرسید و باقی در حد چند ده هزار بودند. حزب جمهوری اسلامی اما عقب ننشست و درصدد برآمد مجلس را فتح کند تا نخست وزیر از آنان باشد. اغلب کرسی های مجلس را نامزدهای حزب به دست آوردند و از فهرست دفتر هماهنگی همکاری های مردم با رییس جمهوری که نقش حزب بنی‌صدر را ایفا می کرد تنها چند تن از دوستان او خاصه در اصفهان و چهره هایی مانند احمد غضنفرپور و احمد سلامتیان  انتخاب شدند و نتوانستند فراکسیون مؤثری تشکیل دهند. اختلاف بنی‌صدر با حزب و مجلس بر سر انتخاب نخست وزیر بالا گرفت و به انتخاب محمد علی رجایی انجامید که بنی‌صدر او را تحمیلی می دانست.
 
با این همه با انتصاب به عنوان فرمانده کل قوا و با شروع جنگ، موقعیت او متفاوت شد. با این حال زیر بار برخی گزینه های وزارتخانه ها نرفت و بر سر موضوعات گوناگون با دولت شهید رجایی چالش داشت تا جایی که مهم ترین منتقد بیانیه الجزایر برای حل مسأله گروگان ها رییس جمهوری ایران و روزنامه او بود. مراسم سالگرد درگذشت دکتر مصدق در دانشگاه تهران و در ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ و شعار علیه دکتر بهشتی و ادعای بنی‌صدر در پشت تریبون که کارت شناسایی مهاجمین از وابستگی آنان به نهادهای انقلابی خبر می دهد سطح منازعه را به شدت بالا برد و کار به شکایت هاشمی نزد امام و نامه سرگشاده کشید که بنی‌صدر مقابل شما ایستاده نه ما خصوصا این که سازمان مجاهدین خلق که در انتخابات سال قبل از او حمایت نکرده بود در پشتیبانی از رییس جمهوری وارد عمل شدند. 
 
از هیأت سه نفری حل اختلاف مرکب از نماینده امام خمینی ( آیت الله مهدوی کنی)،  نماینده رییس جمهوری (آیت الله اشراقی داماد امام) و نماینده بهشتی، رجایی و هاشمی رفسنجانی ( آیت الله محمد یزدی) هم کاری بر نیامد و سر انجام ابتدا از فرماندهی کل نیروهای مسلح برکنار شد و بعد در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ با رأی ۱۷۷ نماینده مجلس اول به طرح عدم کفایت سیاسی رییس جمهوری مقدمه عزل او فراهم شد. دو روز بعد امام خمینی به رغم احضار بنی‌صدر به دادستانی اعلام کرد چنانچه از گروه های مسلح اعلام برائت کند می تواند به «تصنیف و تالیف» بپردازد اما ۶ روز بعد، حادثه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی فضا را تغییر داد. پیش از آن هم البته مجاهدین خلق که حالا دیگر رسما منافقین خوانده می شدند اعلام قیام مسلحانه کرده و به بغی متهم و محکوم می شدند. یک ماه بعد بنی‌صدر همراه مسعود رجوی در هواپیمایی که خلبان مخصوص شاه ، معزی آن را هدایت می کرد از ایران خارج شد  و به فرانسه رفتند.
 
اولین رییس جمهوری ایران با رهبر گروهی متحد شده بود  که خود در آثار مکتو به کیش شخصیت و استالینیسم متهم شان کرده بود  و حتی دختر او فیروزه پس از کشته شدن همسر مسعود رجوی با او ازدواج کرد. هر چند پنج سال بعد که رهبر سازمان به عراق رفت بنی‌صدر حاضر نشد با او برود و تحت حکومت رژیمی فعالیت کند که به عنوان فرمانده کل قوا در مقابل آنان قرار داشت در حالی که  جنگ نیز هنوز ادامه داشت.  دخترش از رجوی جدا شد و در همان پاریس پزشک متخصص شد تا بنی‌صدر جدای آنان و در سیمایی دیگر رویای بازگشت به ریاست جمهوری را بپروراند و چهل سال و چهار ماه پس از برکناری را با همین پندار گذراند تا سرانجام در ۸۸ سالگی و در ۱۷ مهر ۱۴۰۰ در بیمارستان ساترپیه پاریس درگذشت.
 
روحانی زاده همدانی که اول بار آیت الله خمینی را در نجف و بر پیکر پدر دید و مورد توجه امام خمینی قرار گرفت اما نخواست یا  نتوانست با روحانیون کنار آید و نام او با اتفاقات مهم تاریخ معاصر ایران گره خورده است و بیشتر در ذهنیات خود سفر می کرد و در زمره نخستین سیاست مداران بعد انقلاب بود که کراوات نمی بست و با پیراهن های سه دگمه شناخته می شد. حالا دیگر وقتی به رییسان جمهوری سابق اشاره می شود یک نام کم شده و تنها سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی را در برمی گیرد که هر چند در زمره مخالفان اولین رییس جمهوری به حساب می آیند ولی با گفتمان کنونی حاکم زاویه دارند تا این گزاره تایید شود که حذف بنی‌صدر هم سیاست و حاکمیت را در ایران، یک دست نکرد.

هشتگ: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved