stat counter
دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹ Monday, 21 September , 2020

تیتر خبرها

آغاز معاملات گواهی سپرده کشمش از در بورس کالا جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌ها علیه لوکاشنکو مردم به مرزها مراجعه نکنند/ امسال کشور عراق قصد پذیرش زائر خارجی ندارد نیاز به معرفی هر چه بیشتر صندوق به فعالین روستایی احساس می‌شود مطالعه نیمی از ذخایر هیدروکربوری کشور به دانشگاه‌ها سپرده شد تست کرونای یک بازیکن دیگر سیتی مثبت شد وضعیت وخیم خمینی شهر در زمینه شیوع طی ۲ سال گذشته موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان دیده نشده است میلیاردها دلار هزینه سوییس برای دشمنی که نیست! نخبه پروری از دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ دفاع مقدس انقلاب را شعله ورتر کرد سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود پایان زیان انباشته در بانک صادرات ایران نقدینگی‌های سرگردان باید مدیریت شود اجرای گشت مشترک بازرسی از داروخانه‌ها/ نرخ ماسک در داروخانه؛ ۱۳۰۰ تومان اسلامی برای تکمیل راه‌آهن سریع‌السیر تهران_ قم_اصفهان دستور داد خاک جنوب با دفاع رزمندگان‌ اسلام بر سر بعثی‌ها الک شد رضایی: امروز هم برای رویارویی با نظام سلطه در جنگ هستیم هکرها اطلاعات ۲۰۰۰ افسر پلیس بلاروس را فاش کردند ولایت مداری عامل پیروزی رزمندگان در دفاع مقدس اجرای ۲۰۰ برنامه هفته دفاع مقدس در مناطق عشایرنشین فارس بنگاه ها برای فعالیت نیازی به اخذ شماره اقتصادی ندارند پیشنهاد به خانواده ها برای درآمدزایی در روزهای کرونا قطع گاز به علت تعمیرات شبکه گازرسانی کاهش عوارض ساختمانی شهرداری فال بیمه رایگان روستائیان و عشایر از فردا شمارش معکوس برای احیا ۱۰۰ واحد صنعتی همه مردم نیازی نیست واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند / مردم فریب فروش واکسن آنفلوآنزا را نخورند رئیس جمهور الجزایر: کلید حل بحران لیبی برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل است ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟ تار ناکوک پودهای قالی اردکان بدبیاری تنها سوارکار المپیکی پاکستان نوسان قیمت ها آرامش را از ذوب آهن می گیرد سفیر روسیه: مایل به تمدید معاهده “نیو استارت” هستیم کاهش نرخ بلیت پرواز ترکیه به ۴.۵ میلیون تومان

  • کد خبر : 167607
  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
0

اظهارات موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی

اظهارات موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی

مخالفان طرح اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی تاکید داشتند که در این حوزه خلأ قانونی وجود نداشته و آنچه که امروز کشاورزان را با مشکل روبرو کرده است افزایش قیمت نهاده ها و واردات بی رویه است اما موافقان تاکید کردند که در حوزه تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی اکنون به نظر کشاورزان و وزیر جهاد کشاورزی توجه نشده و شورای اقتصاد به درستی قانون را اجرایی نمی کند.

قلم | qalamna.ir :

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس کلیات طرح دو فوریتی اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی را بررسی و آن را به تصویب رساندند.

اظهارات موافقان و مخالفان با کلیات این طرح به شرح زیر است:

علیرضا سلیمی در مخالفت با کلیات این طرح بیان کرد: ما نیز دغدغه تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی را داریم اما باید دید که آیا واقعا در این حوزه خلأ قانونی وجود دارد و یا قانون نیاز به اصلاح دارد یا در حوزه اجرا دولت بر خلاف قانون عمل کرده است.

وی گفت: ما در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی قانون داشته اما شورای اقتصاد قانون را اجرایی نکرده است. اکنون باید پرسید که آیا دوباره نیاز به قانونگذاری وجود دارد یا اینکه در حوزه نظارت مجلس باید قویتر عمل کند. از سوی دیگر در این طرح تمام اختیارات به یک فرد داده شده است و کشاورزانی که در شورای تعیین قیمت حضور می یابند باید مورد تایید وزیر باشند.

سید سلمان ذاکر در موافقت با کلیات این طرح بیان کرد: بنده به برخی از مواردی که آقای سلیمی در مخالفت خود مطرح کردند اعتقاد دارم. اما زمانی که به بند بند این طرح دو فوریتی نگاه می کنم کمی امیدواری وجود دارد و در این طرح تکرار مکررات صورت نگرفته است. درست است که ما در بخش اجرایی نیز مشکل داریم اما در این طرح توجه ویژه ای به کشاورزان شده و در شورای تعیین قیمت خرید تضمینی کشاورزان و شوراهای صنفی که نماینده کشاورزان هستند حضور دارند. همچنین در این طرح به سیاست های اجرایی در حوزه صادرات و واردات محصولات کشاورزی نیز توجه شده است.

رحمت الله نوروزی در مخالفت با کلیات این طرح بیان کرد: بنده با اصل دو فوریتی این طرح موافق هستم اما امروز کشاورزان با مشکلات اساسی در حوزه تامین نهاده های کشاورزی روبرو بوده و باید به دغدغه کشاورزان توجه شود. از نظر بنده در تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی نباید فضای دولت حاکم باشد. بلکه باید از اتاق بازرگانی که یک بخش حقوقی است و نماینده همه کشاورزان نیز می باشد و همچنین بنیاد علمی گندم کاران نیز استفاده شود. از سوی دیگر قیمت محصولات باید بر حسب قیمت جهانی تعیین شود به نوعی که تنها وزیر و دولت در تعیین قیمت اثرگذار نباشد.

غلامرضا نوری قزلجه در موافقت با کلیات این طرح بیان کرد: این طرح می تواند بارقه امیدی در دل کشاورزان ایجاد کرده و علی رغم مشکلات موجود کشاورزان را به کشت محصولات سوق دهد. با توجه به اشکالات موجود در این طرح بنده ابتدا مخالف آن بودم اما اکنون اصلاحاتی در این طرح صورت گرفته که بنده با آن موافق هستم. یکی از اصلاحات مهم این طرح این است که قبلا نظر شورای تعیین قیمت باید به هیات دولت می رفت و هیات دولت آن را تصویب می کرد اما اکنون شورای دیده شده در این طرح می تواند قیمت نهایی را تعیین کند و این طرح در مسیر درستی حرکت کرده و در ترکیب شورا نیز تشکل ها و نمایندگان کشاورزان نیز حضور خواهند داشت.

جبار کوچکی نژاد در مخالفت با کلیات این طرح بیان کرد: در این طرح شورای اقتصاد را که در قانون فعلی دیده شده پایین آورده و وزیر کشاورزی را محور قرار داده اند. از سوی دیگر در حوزه واردات و صادرات محصولات کشاورزی نیز قانون را تغییر دادند. اکنون نیز سوال این است که آیا امروز کشاورزان به قیمت تضمینی خرید محصولات معترض هستند یا واردات و قاچاق محصولات کشاورزی امروز ما بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید کرده و مصرف ما سه میلیون تن می باشد اما واردات برنج کشاورزان را با مشکل روبرو کرده است. امروز مشکل کشاورزان ما وارداتی است که توسط مافیاها و به کمک دوستانشان در وزارتخانه ها صورت می گیرد. مجلس باید به این موضع ورود کند.

محمد جواد عسگری در موافقت با کلیات این طرح بیان کرد: امسال سال جهش تولید نامگذاری شده است و امروز دنیا به دنبال امنیت غذایی است و ما ظرفیت ارزشمندی در این حوزه داریم. دولت موظف است از حقوق همه اقشار جامعه حمایت کند و تعیین قیمت تضمینی خرید محصولات هم ابزاری برای حمایت از بخش کشاورزی بوده و هم امنیت غذایی را برای کشور به ارمغان می آورد. اگر از تولید محصولات کشاورزی با این ابزار حمایت نکنیم قطعا به اقتصاد مقاومتی و جهش و رونق تولید نخواهیم رسید. باید از محصولات استراتژیک حمایت شود. باید هزینه های کاشت، داشت و برداشت کشاورزان با قیمت مناسب و در موعد مقرر پرداخت شود. باید برنامه ریزی صحیحی برای خرید تضمینی محصولات صورت گیرد. امروز قیمت ها بسیار پایین بوده و هزینه نهاده ها بسیار بالا است. این طرح می تواند به تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی سامان دهد.

انتهای پیام

هشتگ: , , , , , , ,

دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved