stat counter
  • امروز : چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 18 May - 2022

تیتر خبرها

تجهیز و افتتاح بخش ICU مادران باردار و PICU برای نخستین بار در بهبهان گروگانگیری در یکی از ادارات شهر ایلام ایذه آلوده‌ترین شهر خوزستان بارگذاری چندین هزار تن نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه از امروز زلزله ۴.۴ ریشتری باغین کرمان را لرزاند کشف روغن احتکار میلیاردی در شهرستان مهر مهر و موم مراکز خرید و فروش ضایعات در بهبهان غذای رستوران‌ها چقدر گران شد؟ نگرانی مردم از گرانی محصولات به حق است چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ اعتراضات مردمی نتیجه تصمیمات غلط و غیرکارشناسی است صدرنشینی روس‌ها در خرید خانه در ترکیه کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می‌لنگد! قیمت جهانی گندم رکورد زد انحراف از اجرای فرمان مهم رئیسی احتمال پرداخت علی‌الحساب به بازنشستگان روایت وکیل سعید مدنی از نحوه بازداشت او لیلاز: رشد اقتصادی ایران دو رقمی خواهد شد دروغ بزرگ «قلب‌فروشی» کودکان مشغول کارند! مبینی سرپرست دبیری فدراسیون تیراندازی شد فخری: نمی‌توان گفت تعویق بازی های آسیایی سود بود یا ضرر حضور اعضای روس در نشست کمیته بین المللی المپیک لاوروف: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو یک اقدام ژئوپلیتیکی برای مهار روسیه است تراکتور – پرسپولیس با تماشاگر برگزار می‌شود؟ کلاهبرداری مرد هزار چهره از ۲۰ زن/ امتناع افسر باوجدان از گرفتن رشوه پسکوف: آمریکا به کشوری متخاصم با روسیه تبدیل شده است اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی لبنان صالحی امیری: آرزویم برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک است بازدید مشاور عالی فرماندهی انتظامی کشور از پشت صحنه سریال «پدر گواردیولا» کشف و ضبط ۵۵ کیلوگرم حشیش در آبادان آب‌های ساحلی خوزستان تا سه روز آینده مواج و طوفانی است تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه باید در مسیر تولید و اشتغال هزینه شود شکل‌گیری مجدد توده گردوخاک در عراق از جمعه هشدار دامپزشکی خوزستان درباره بیماری دامی تب کریمه کنگو رسالت روابط عمومی ایجاد اعتماد میان سازمان و ذی نفعان است ۹۰ هزار لیتر گازوییل قاچاق در خاش کشف شد پلیس و شهرداری دو نهاد تاثیرگذار در میزان رضایت‌مندی مردم پیام تبریک مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی قدردانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس از مجموعه فعالیت‌های حراست کل استان و شبکه حافظان نظام پیام تبریک مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس به مناسبت روز روابط عمومی محمدی رئیس انجمن نویسندگان ، خبرنگاران و عکاسان استان فارس شد جلسه هم‌اندیشی در خصوص رفع موانع راه‌‌اندازی جایگاه CNG منطقه گله‌دار شناسایی و کشف یک انبار احتکار روغن مایع خوراکی در شیراز اصناف نقش موثری در کاهش التهاب بازار دارند / تشکیل بیش از ۱۹۰۰ پرونده تخلف در ۸ روز اخیر  معرفی و تاریخچه رشته ورزشی چوگو پیام مدیر روابط عمومی و امور رسانه هیات ورزش‌های همگانی استان فارس به مناسبت روز روابط عمومی ساماندهی اتباع بیگانه در فارس دولت از تجربه سال ۸۹ استفاده کند وضعیت معیشتی فعلی افراد مبنای دریافت سهام عدالت است

  • کد خبر : 413613
  • 28 دی 1400 - 12:02
0

تاجی از برف!

تاجی از برف!

پیرنیا گفته بود: «خواهرم شبی در خواب دید که پدرم – که آن زمان هنوز صدراعظم نبود – به خانه آمده و تاجی در دست دارد، گفت: «این تاج محمدعلی‌میرزاست. باید الساعه بروم و بر سر او بگذارم.» تاج را روی یکی از طاقچه‌های خانه گذاشت و رفت تا رسمی‌ترین و بهترین لباسش را بپوشد. خواهرم به تاج نزدیک شد و دید از برف ساخته شده است و از پدرم پرسید: «این تاج از برف است؟» و پدرم پاسخ داد: «برای مدتی که او بر تخت می‌ماند، کافی است.»

قلم | qalamna.ir :

روزنامه اعتماد نوشت: «در سال مشروطیت، پنج ماه بعد از فرمانی که پدرش صادر کرده بود، به تخت سلطنت نشست و در چنین روزی تاجگذاری کرد. صدراعظم آن روز ایران، میرزا نصرالله‌خان مشیرالدوله بود و خود او وظیفه گذاشتن تاج روی سر شاه جدید را به عهده گرفت. مشیرالدوله آن زمان پیرمردی خسته بود و گاهی اشتباهاتی کوچک هم مرتکب می‌شد. روز مراسم هم هنگام انجام کار ناخواسته تاج را پس و پیش کرد و به همان شکل، آن را روی سر شاه گذاشت. پشت تاج روی پیشانی شاه قرار گرفت. ابتدا چند نفر از درباریان، بعد خود شاه و سپس صدراعظم هم متوجه اشتباه پیش‌آمده شدند. شاه پیش از آن که پچ‌پچ حاضران در مراسم بالا بگیرد، خودش تاج را برداشت و آن را چرخاند و درست روی سرش گذاشت.

اتفاق ساده و به ‌ظاهر بی‌اهمیتی بود و حتی بسیاری از درباریان که در مراسم حضور داشتند متوجه آن نشده بودند اما خبرش به بیرون درز کرد و نشانه‌ای بد و شوم تلقی شد. ذهنیت مردم زمانه نسبت به شاه جدید چنان بود که هر شایعه و تفسیر منفی درباره‌اش را مثل واقعیتی قطعی می‌پذیرفتند. مردم دوستش نداشتند و بسیاری از هواداران انقلاب از او متنفر بودند. به قول مخبرالسلطنه هدایت «احساسات بد ضد شاه زیاد بود» تا جایی که در چند شهر – مثل رشت – جشن‌های تاجگذاری را تحریم کردند.

محمدعلی‌شاه در دوران ولیعهدی‌اش، در مقطعی از ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب، با جنبش مشروطیت همراهی نشان داده بود اما به مردی مستبد و مخالف با تغییرات جدید شهرت داشت. آنهایی که او را بهتر و از نزدیک می‌شناختند، می‌دانستند که بیشتر از آن که شبیه پدرش باشد، خوی و منش پدربزرگش ناصرالدین‌شاه را به ارث برده است، خودش را مهم‌ترین مرد روزگار («قبله عالم») می‌بیند و اصلا به چیزهایی مثل مجلس شورای ملی و مشروطیت قدرت شاه و پایبندی به قانون اعتقادی ندارد. در آغاز، به اکراه و اجبار مشروطیت را پذیرفت اما بعد گروهی از دشمنان قانون و آزادی را دور خودش جمع و دربار را به مقر ضدانقلاب تبدیل کرد. بعد به جنگ مشروطیت رفت و در کودتایی خونین، نخستین مجلس شورای ملی را به توپ بست و منحل کرد. تصمیم به سرکوب قطعی انقلاب و دستگیری و مجازات همه انقلابی‌ها داشت اما آزادی‌خواهان تسلیم او نشدند. جنگ داخلی درگرفت؛ جنگی که با فتح تهران و خلع محمدعلی‌شاه از سلطنت به پایان رسید. محمدعلی‌شاه آبروی نداشته‌اش را با فرار به سفارت روسیه تزاری – که آن زمان در چشم مردم ما منفورترین دولت جهان بود – برد و این فصل از زندگی‌اش با ننگی پاک‌نشدنی به پایان رسید. پس دوره فرمانروایی‌اش طولانی نشد و به سه سال هم نرسید.

حسن پیرنیا – پسر همان مشیرالدوله صدراعظم که بعد از مرگ پدر عنوان مشیرالدوله را از او به ارث برد – بعدها داستانی را برای عبدالله مستوفی روایت کرد که مستوفی در جلد دوم کتاب «شرح زندگانی من» به آن اشاره می‌کند. پیرنیا گفته بود خواهرم شبی در خواب دید که پدرم – که آن زمان هنوز صدراعظم نبود – به خانه آمده و تاجی در دست دارد، گفت: «این تاج محمدعلی‌میرزاست. باید الساعه بروم و بر سر او بگذارم.» تاج را روی یکی از طاقچه‌های خانه گذاشت و رفت تا رسمی‌ترین و بهترین لباسش را بپوشد؛ خواهرم به تاج نزدیک شد و دید از برف ساخته شده است و از پدرم پرسید: «این تاج از برف است؟» و پدرم پاسخ داد: «برای مدتی که او بر تخت می‌ماند، کافی است.»

انتهای پیام

هشتگ: , , , , , , , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved