stat counter
  • امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 3 December - 2021

تیتر خبرها

قتل لینکلن در سالن تئاتر! افزایش ۶۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی در مهرماه سفره مرغ‌ها از ارز ۴۲۰۰ خالی شد! ثروتمندترین افرادشغل‌شان چیست؟ تهران بیست و نهمین شهر گران دنیا شد ترفند مجری تلویزیون برای شوخی با رئیسی کوشکی: برخی نمایندگان فرقی با چوب ندارند! وام ۱۰میلیونی برای سرپرست‌خانوارِ مبتلا به کرونا شکوری راد: روحانی و دولتش مطلوب نبودند اگر زدید باید تا آخر جواب بگیرید شکوری‌راد: حال کشور و حال مردم خوب نیست پلیس راه: تردد در گردنه‌های استان همدان بدون زنجیره چرخ ممکن نیست برف جاده چالوس و آزاد راه تهران – شمال را بست  خوزستان ۳۰۰ هزار میلیارد ریال عوارض آلایندگی طلب دارد دیدار مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز با سردار خادم سید الشهدا پیام تبریک مدیر عامل پارک سلامت روان حاجات به مناسبت روز جهانی معلولان اختصاص اعتبار ویژه برای کاهش تنش آب آشامیدنی در خوزستان بازار مرغ خوزستان ، طعم ثبات را خواهد چشید ؟ استرداد متهم کلاهبردار ۴۰۰ میلیون دلاری هلاکت قاچاقچی و کشف مواد مخدر در مرزهای استان سیستان و بلوچستان مناسب سازی شهر برای شهروندان معلول مدّنظر قرار گیرد ۱۱ قاچاقچی بین‌المللی در شیراز دستگیر شدند کشف انواع کالای قاچاق از چهار اتوبوس در خراسان جنوبی استاندارخراسان رضوی:باید موانع حرکتهای مردمی برای توسعه کشور را برداشت دیدار مدیرمخابرات منطقه مرکزی با سرپرست جدید فرمانداری شهرستان اراک کمبود گاز نداریم، اما صرفه جویی هم لازم است بستری ۱۵ بیمار جدید حاد تنفسی در بیمارستان‌های منطقه کاشان خوزستان باید در عرصه پیشرفت، نمونه کشور باشد زمینه شکوفایی استعدادها باید فراهم شود خوزستان غرق در خاک کار زیبای شهرداری و شورای اسلامی شهر علامرودشت در جهت پاسداشت ایثارگری ها و فداکاری آتش نشانان و ترویج فرهنگ ازدواج آسان جوانان لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی در هنگام تردد در محورهای غربی و شمالی استان موضع سازمان لیگ درباره برگزاری نشست خبری داربی از سوی باشگاه استقلال جایزه نقدی اتحادیه جهانی کشتی برای ۴ فرنگی کار ایران عزیزی‌خادم به ماجرای تبلیغات محیطی ورود می‌کند؟ کارشناس مسایل امنیتی عراق از نفوذ اطلاعاتی بین‌المللی در این کشور پرده برداشت مذاکرات هیئت نظامی رژیم صهیونستی در آمریکا درباره “چالش‌های مشترک” مجمع عمومی سازمان ملل: تصمیم اسرائیل در جولان اشغالی سوریه باطل و بی‌اعتبار است ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت گشتی در محله قدیمی آیت‌الله جنتی باید و نبایدهای خرید و نگهداری گوشت چرخ‌شده وقتی زندگی به باد بند است انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان برگزار شد تسهیل صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان از مسیر دریایی به روسیه یکی از موضوعات مهم است صدای اعتراضِ مجری «سمت خدا» هم بلند شد منع صدور اجراییه توسط دفاتر اسناد رسمی هرمزگان برای واحدهای تولیدی برنامه منابع و مصارف شرب بندرعباس تصویب شد تخمین نفت ۵۵ دلاری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ معمای بودجه در بورس کمیته ویژه پرورش ماهى در هرمزگان تشکیل شود

  • کد خبر : 398573
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
0

بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!

بررسی طرح صیانت باید علنی باشد!
قلم | qalamna.ir :
گروه سیاسی: روزنامه شرق نوشت: مذاکرات کمیسیون بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی باید علنی باشد؛ یعنی باید خبرنگاران در جلسه حضور داشته باشند و مذاکرات به‌طور مستقیم از رادیو پخش شود. اصولا ارجاع طرح صیانت به اصل ۸۵ قانون اساسی برای تصویب آزمایشی در کمیسیون تصمیمی نادرست و ناسازگار با قانون اساسی و عرف قانون‌گذاری است. اما در هر حال مجلس با اصراری غیرموجه و شگفت‌انگیز چنین تصمیمی گرفت. اما اینک رسیدگی به این طرح در کمیسیون باید مطابق با شرایط قانونی جلسه‌های علنی مجلس انجام شود. تفویض اختیار به کمیسیون برای تصویب آزمایشی قانون که در اصل ۸۵ آمده، یک امر استثنائی است. اصل بر آن است که قانون‌گذاری توسط تمام نمایندگان در جلسه علنی مجلس انجام می‌شود. اینکه در موارد خاص و استثنائی تصویب قانون به کمیسیون واگذار شود، استثنا بر اصل است.
از سوی دیگر طبق اصل ۶۹ قانون اساسی «مذاکرات مجلس باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عمومی منتشر شود»؛ یعنی علنی‌بودن مذاکرات نیز در فعالیت مجلس برای قانون‌گذاری یک اصل است. مجلس، اگرچه به نادرست، ولی تصمیم گرفت از مقررات اصل ۸۵ استفاده کند و بررسی و تصویب طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را به عنوان یک استثنا از مجلس به کمیسیون ببرد. اما مسئله مهم این است که این استثنا فقط شامل همین می‌شود که طرح به جای جلسه عمومی در کمیسیون تصویب شود. ولی قواعد و شرایط دیگری که برای بررسی یک طرح در مجلس و تصویب آن وجود دارد، به قوت خود باقی است و آن‌ها را نمی‌توان استثنا کرد. به عنوان مثال برای تصویب هر ماده از طرح باید اکثریت حاضران رأی بدهند. یا در هر مورد موافقان و مخالفان باید نظر بدهند. این‌ها روشن‌اند. هیئت‌رئیسه مجلس یا اعضای کمیسیون نمی‌توانند بگویند حالا که رسیدگی به این طرح و تصویب آن به استناد اصل ۸۵ استثنائا به کمیسیون واگذار شده است، پس کمیسیون نیز می‌تواند خودش را از بقیه مقررات اصولی و بنیادی بررسی و تصویب قانون مستثنا کند.
 یکی از مهم‌ترین مقررات مربوط به تصویب قانون در مجلس، همان است که در اصل ۶۹ قانون اساسی آمده است؛ یعنی علنی‌بودن و پخش مستقیم مذاکرات از رادیو. نمایندگان نمی‌توانند مدعی شوند که آن‌ها مشمول اصل ۶۹ نیستند. طبق یک قاعده حقوقی، به زبان ساده، هر وقت چیزی از یک اصل استثنا می‌شود، آن استثنا در کمترین حد باید باقی بماند و نمی‌توانیم آن را گسترش دهیم (می‌گویند باید به قدر متیقّن اکتفا کرد). اینکه اصل ۸۵ تصویب قانون را به طور استثنائی به کمیسیون واگذار کرده است، باعث نمی‌شود سایر شرایط تصویب قانون هم استثنا شود. از سوی دیگر فرض بگیریم که استدلال‌های نمایندگان در مورد ارجاع این طرح به کمیسیون درست باشد که مدعی‌اند آنجا کار تخصصی‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود (که البته استدلال کاملا مردودی است)، اما حتی در این فرض نیز پخش مستقیم مذاکرات کمیسیون از رادیو هیچ خللی به این هدف مجلس و کمیسیون وارد نمی‌کند، مگر آنکه نمایندگان بخواهند در کمیسیون چیز‌هایی در خفا بگویند که مردم نباید بشنوند و از اغراضی آگاه شوند که به‌خاطر آن‌ها قرار است گسترده‌ترین نقض آزادی کلی بیان در کشور با طرحی به نام صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اتفاق بیفتد. طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با حقوق اساسی ملت در قانون اساسی تعارض‌های فراوان دارد. این طرح با واقعیت‌های روز ایران و دنیا در تضاد است. این طرح شدیدترین و گسترد‌ه‌ترین محدودیت آزادی بیان را تحمیل می‌کند. ارجاع آن به اصل ۸۵ و کمیسیون خاص ناسازگار با قانون اساسی و رویه و عرف قانون‌گذاری است. خودداری از اجرای اصل ۶۹ و جلوگیری از حضور خبرنگاران و پخش مستقیم مذاکرات کمیسیون از رادیو، مجموعه رفتار‌های خلاف قانون در مورد این طرح را به حد کمال خواهد رساند. امیدواریم نمایندگان لااقل در این مورد به رعایت ۶۹ اهتمام کنند.
 

هشتگ: , , , , , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved