stat counter
  • امروز : جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 3 December - 2021

تیتر خبرها

قتل لینکلن در سالن تئاتر! افزایش ۶۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی در مهرماه سفره مرغ‌ها از ارز ۴۲۰۰ خالی شد! ثروتمندترین افرادشغل‌شان چیست؟ تهران بیست و نهمین شهر گران دنیا شد ترفند مجری تلویزیون برای شوخی با رئیسی کوشکی: برخی نمایندگان فرقی با چوب ندارند! وام ۱۰میلیونی برای سرپرست‌خانوارِ مبتلا به کرونا شکوری راد: روحانی و دولتش مطلوب نبودند اگر زدید باید تا آخر جواب بگیرید شکوری‌راد: حال کشور و حال مردم خوب نیست پلیس راه: تردد در گردنه‌های استان همدان بدون زنجیره چرخ ممکن نیست برف جاده چالوس و آزاد راه تهران – شمال را بست  خوزستان ۳۰۰ هزار میلیارد ریال عوارض آلایندگی طلب دارد دیدار مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اهواز با سردار خادم سید الشهدا پیام تبریک مدیر عامل پارک سلامت روان حاجات به مناسبت روز جهانی معلولان اختصاص اعتبار ویژه برای کاهش تنش آب آشامیدنی در خوزستان بازار مرغ خوزستان ، طعم ثبات را خواهد چشید ؟ استرداد متهم کلاهبردار ۴۰۰ میلیون دلاری هلاکت قاچاقچی و کشف مواد مخدر در مرزهای استان سیستان و بلوچستان مناسب سازی شهر برای شهروندان معلول مدّنظر قرار گیرد ۱۱ قاچاقچی بین‌المللی در شیراز دستگیر شدند کشف انواع کالای قاچاق از چهار اتوبوس در خراسان جنوبی استاندارخراسان رضوی:باید موانع حرکتهای مردمی برای توسعه کشور را برداشت دیدار مدیرمخابرات منطقه مرکزی با سرپرست جدید فرمانداری شهرستان اراک کمبود گاز نداریم، اما صرفه جویی هم لازم است بستری ۱۵ بیمار جدید حاد تنفسی در بیمارستان‌های منطقه کاشان خوزستان باید در عرصه پیشرفت، نمونه کشور باشد زمینه شکوفایی استعدادها باید فراهم شود خوزستان غرق در خاک کار زیبای شهرداری و شورای اسلامی شهر علامرودشت در جهت پاسداشت ایثارگری ها و فداکاری آتش نشانان و ترویج فرهنگ ازدواج آسان جوانان لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی در هنگام تردد در محورهای غربی و شمالی استان موضع سازمان لیگ درباره برگزاری نشست خبری داربی از سوی باشگاه استقلال جایزه نقدی اتحادیه جهانی کشتی برای ۴ فرنگی کار ایران عزیزی‌خادم به ماجرای تبلیغات محیطی ورود می‌کند؟ کارشناس مسایل امنیتی عراق از نفوذ اطلاعاتی بین‌المللی در این کشور پرده برداشت مذاکرات هیئت نظامی رژیم صهیونستی در آمریکا درباره “چالش‌های مشترک” مجمع عمومی سازمان ملل: تصمیم اسرائیل در جولان اشغالی سوریه باطل و بی‌اعتبار است ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت گشتی در محله قدیمی آیت‌الله جنتی باید و نبایدهای خرید و نگهداری گوشت چرخ‌شده وقتی زندگی به باد بند است انتخابات هیئت مدیره و بازرسان انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان برگزار شد تسهیل صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان از مسیر دریایی به روسیه یکی از موضوعات مهم است صدای اعتراضِ مجری «سمت خدا» هم بلند شد منع صدور اجراییه توسط دفاتر اسناد رسمی هرمزگان برای واحدهای تولیدی برنامه منابع و مصارف شرب بندرعباس تصویب شد تخمین نفت ۵۵ دلاری در لایحه بودجه ۱۴۰۱ معمای بودجه در بورس کمیته ویژه پرورش ماهى در هرمزگان تشکیل شود

  • کد خبر : 397895
  • ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
1
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان:

لایروبی سد اکباتان، نه موثر است و نه اقتصادی

لایروبی سد اکباتان، نه موثر است و نه اقتصادی
همدان- قلمنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با تاکید بر اینکه لایروبی سد اکباتان هیچ تاثیری بر ذخیره آب شرب ندارد، گفت: این روند، هم توجیه اقتصادی ندارد و هم به عنوان حجم مرده قبلاً در طراحی سد پیش بینی شده است.
قلم | qalamna.ir :

خبرنگار قلم از همدان، منصور ستوده امروز در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت سد اکباتان و گمانه زنی ها در خصوص موقعیت لایروبی آن مطرح کرد: یکی از مبانی اصلی طراحی سدها، تله اندازی رسوباتی است که در رژیم طبیعی رودخانه منتقل می شوند که این حجم ترسیب براساس طول عمر و دوره بهره‌برداری سد تعیین می‌شود.
وی با تصریح بر اینکه عمدتاً سدها براساس تله اندازی رسوبات منتقل شده با دبی‌های پایه طراحی می شوند، خاطرنشان کرد: بر این اساس، طبق مشخصات فنی سدها، همواره حجمی تحت عنوان حجم مرده برای تله‌اندازی ذرات رسوب در نظر گرفته می‌شود و تراز مجاری انتقال آب سد با پیش بینی تراز نهشته‌های رسوبی در طول عمر سد تعیین و جانمایی و ساخته می‌شود تا در طول دوران بهره برداری از سد (عمر مفید طرح)، تجمع رسوبات انتقالی توسط دبی‌های پایه در آن صورت گیرد و جریانات غلیظ از طریق دریچه های تحتانی تخلیه شوند.
ستوده با اشاره به این موضوع خاطرنشان کرد: در قریب به اتفاق سدهای بزرگ مخزنی دنیا، از همین شیوه برای مدیریت رسوبات استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه با این روند می توان رسوبات را مدیریت کرد و وارد عرصه لایروبی نشد، گفت: از سویی، میانگین هزینه برداشت فیزیکی نهشته‌های رسوبی (لایروبی) از مخازن سدها حداقل ۶ دلار به ازای هر متر مکعب است و به همین دلیل در سطوح بزرگ مقیاس در دنیا استفاده نمی‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه نرخ رسوبگذاری سالانه سدها (درصد از دست دهی حجم مخازن) در ایران در حدود ۰.۷۵ درصد تخمین زده می‌شود که در مقایسه با مقدار متوسط جهانی (۱ درصد) در حد قابل قبول است، افزود این مقدار در اروپا در حدود ۰.۲ درصد، متوسط خاورمیانه حدود ۱.۵ درصد و چین ۳.۲ درصد است.

با افزایش ارتفاع حجم مرده برای تجمع رسوبات در طول عمر سد پیش بینی شده است

ستوده در ادامه این موضوع مطرح کرد: مجاری آبگیر سد اکباتان طوری طراحی شده که در طول عمر مفید سد، رسوبات تحت عنوان حجم مرده در زیر تراز آبگیری تجمع کنند.
وی با بیان اینکه یک بار در سال ۷۸ و قبل از افزایش ارتفاع سد اکباتان، حدود یک میلیون متر مکعب رسوبات سد در طول ۵ ماه از آبان تا اسفند خارج شد، خاطرنشان کرد: با افزایش ارتفاع حجم مرده برای تجمع رسوبات در طول عمر سد پیش بینی شده است.
لایروبی اکباتان سد هیچ تاثیری بر ذخیره آب شرب ندارد
ستوده با اشاره به اینکه هر چند در حال حاضر، لایروبی سد هیچ تاثیری بر ذخیره آب شرب با توجه به آورد سالانه رودخانه ندارد ولی اگر در طول ۶ ماه حدود یک میلیون متر مکعب لایروبی انجام شود، برای این روند حدود ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز است، گفت: یک میلیون آب جایگزین شده تنها مصرف ۱۰ روز شهر همدان است؛ بدین سان این روند، هم توجیه اقتصادی ندارد و هم به عنوان حجم مرده قبلاً در طراحی سد پیش بینی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان این موضوع ادامه داد: سد اکباتان مانند تمام سدهای دنیا در کف مخزن دریچه رسوبگیری دارد و هرساله در فصل بهار با ورود سیلاب‌ها، بخشی از رسوبات غلیظ همراه با آب از این دریچه خارج می شود.
ستوده در پایان خاطرنشان کرد: علیرغم تمامی این موارد، به سازمان همیاری شهرداری‌ها، جهاد کشاورزی، صنعت و معدن اعلام شده تا در صورت نیاز به برداشت مصالح و لایروبی سد به شرکت آب منطقه‌ای مراجعه نمایند.

هشتگ: , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved