stat counter
  • امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 31 July - 2021

تیتر خبرها

افزایش رطوبت در برخی مناطق خوزستان حسینی برای ذوب آهن معجزه نکرد ۱۰۰ واحد مسکونی برای محرومان در بویین میاندشت احداث می‌شود مسئولان متخلف در خوزستان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند کشف ۵۸ میلیاردی ارز قاچاق توسط پلیس فرودگاه مشهد نجیمی:۸۶۶بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند/فوت۲۷ نفر ۹ پرواز تهران در فرودگاه اصفهان به دلیل شرایط نامساعد جوی فرود آمد کرونا بار دیگر فرهنگسراهای مشهد را تعطیل کرد ۸۱۴واحد مسکن محرومان در استان به بهره برداری رسید/اعطای ۳۰میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت مسکن محرومان عدم ارائه خدمات جابجایی به مسافرین جزایر قشم و هرمز در بندر شهید حقانی مدیران نباید تصور کنند انتقاد از آنان دشمنی است ، باید این رویه اصلاح شود جان باختن ۱۶بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان سفر ممنوع/ مردم از ارتباط با کسانی که هنوز در شرایط قبل از کرونا سیر می کنند خودداری کنند نگذارید هرمزگان به آی سی یو برود /برخورد قانونی با مسببین و تسریع در واکسیناسیون عمومی ضروری است هوای اصفهان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بازگشایی بخشی از آزاد راه بندرعباس -بندرلنگه با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان تعمیرات موفقیت آمیز دوره ای شناور آرک۳ برای دومین بار در ایزوایکو بیش از ۱۱ هزار تن کاهش تولید در آبزی‌پروری خوزستان ریشه کم‌آبی خوزستان از نگاه «گاردین» پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه در حال پیگیری است روزی یکساعت آب برای شهرک طالقانی ماهشهر، نزدیک صنایع پتروشیمی خوزستان! شرجی و رطوبت پیش روی خوزستانی‌ها تهیه و توزیع ۲ هزار پرس غذا به مناسبت عید غدیر خم ۱۷ شهرستان خراسان رضوی در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی رأی هیات ۵ نفره درباره حقابه اَنهار یازده‌گانه خوانسار صادر شد ۹ شهر خوزستان مجددا قرمز شدند نجیمی: ۱۷۶۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند/فوت ۱۳ نفر گران شدن قیمت عوامل و مواد اولیه نان/ افزایش ۲۰ تا ۲۸ درصدی قیمت نان در اصفهان توزیع گوشت قرمز بین نیازمندان بختگان صعود به بام گلستان با دوچرخه شیراز میزبان کنفرانس سنجش و ایمنی پرتو‌های یونساز و غیریونساز طبخ و توزیع ۲۰۰ پرس غذای گرم در فاریاب توزیع ۳۰ پرس غذای گرم / دیدار با خانواده سادات در شول ربیعی: با تمام جدیت و توان خود در بازی با ذوب‌آهن حاضر می‌شویم پخت ۶۱۰ پُرس غذای گرم در شهرستان مُهر و توزیع بین نیازمندان بهره برداری از آزادراه شرق اصفهان به طول ۸ کیلومتر در آینده ای نزدیک کاهش ۲ درجه‌ای دما در ۲۴ ساعت آینده ممنوعیت کشت دوم محصولات کشاورزی در شهرستان همدان توزیع سیار ۵۸ میلیون لیتر آب در استان اصفهان/ اتکا به یک سامانه آبرسانی برای تامین شرب اصفهان خطرناک است شناسایی ۳۲۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه آغازبرداشت بذر پیاز از سطح ۴ هکتار بیضا همدلی مومنانه با تقدیم شادی عید غدیر به خانواده های نیازمند شهرستان مُهر بهره برداری از کلینیک تخصصی امام جعفر صادق در اقلید جشن بزرگ عید غدیر در شول برگزار شد مشترکین خانگی در اهواز بدون قطع برق همدلی و همراهی با محرومین در شب عید غدیر راننده سرویس دانشگاه علوم پزشکی به قتل رسید/ شناسایی و دستگیری قاتل در دستور ویژه و فوری پلیس غدیرخم عید احیای امامت و نقشه راه مسلمانان نماز جمعه ،کانون وحدت امت اسلامی شرایط کرونا در مشهد نگران کننده شد

  • کد خبر : 375726
  • ۰۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
0

اطلاعاتی جالب و مفید درباره شخصیت انسان

قلم | qalamna.ir :
گروه جامعه: دانستن عوامل موثر در رشد شخصیتی انسان و تشکیل هویت او به روند این کار کمک می‌کند.شخصیت چیزی است که مردم تمایل دارند درباره آن زیاد فکر کنند. وقتی با افراد جدیدی روبرو می‌شویم، خواه از طریق کار، مدرسه یا رویداد‌های اجتماعی، اغلب بلافاصله روی شخصیت آن‌ها تمرکز می‌کنیم. این که آیا آن‌ها مهربان، کمک کننده، برونگرا یا خجالتی هستند، تنها برخی از مواردی است که هنگام ارزیابی افرادِ پیرامون خود به آن توجه می‌کنیم.
 

رشد شخصیت چیست؟
این شخصیت ماست که هویت ما را تشکیل می‌دهد، اما شخصیت دقیقاً چگونه شکل می‌گیرد؟ رشد شخصیتی یکی از موضوعات مهم مورد توجه برخی از برجسته‌ترین متفکران روانشناسی بوده است. از زمانی که روانشناسی به عنوان علمی جداگانه به رسمیت شناخته شد، محققان ایده‌های مختلفی را برای توضیح چگونگی رشد شخصیت ارائه داده اند.

رشد شخصیت به چگونگی ظهور الگو‌های رفتاری سازمان یافته که شخصیت منحصر به فرد هر شخص را تشکیل می‌دهد با گذشت زمان اشاره دارد. عوامل زیادی از جمله ژنتیک، محیط، فرزندپروری و متغیر‌های اجتماعی بر شخصیت تأثیر می‌گذارند. شاید از همه مهمتر، تعامل مداوم همه این عوامل است که به مرور شخصیت را شکل می‌دهند.

نظریه‌های کلیدی
شخصیت، ما را منحصر به فرد می‌کند. اما شخصیت چگونه رشد می‌کند؟ دقیقاً چگونه به این آدمی که امروز هستیم تبدیل شده ایم؟ چه عواملی مهمترین نقش را در شکل گیری شخصیت دارند؟ آیا شخصیت می‌تواند هرگز تغییر کند؟برای پاسخ به این سوال، بسیاری از نظریه پردازان برجسته، نظریه‌هایی را برای توصیف مراحل مختلفی که در مسیر رشد شخصیت رخ می‌دهد، ارائه داده اند. نظریه‌های زیر جنبه‌های مختلف رشد شخصیت، از جمله رشد شناختی، اجتماعی و اخلاقی را مورد توجه قرار می‌دهند.

مدل ساختاری فروید از شخصیت
فروید نه تنها در مورد چگونگی رشد شخصیت در طول کودکی نظریه پردازی کرد، بلکه چارچوبی نیز برای چگونگی ساختار کلی شخصیت ایجاد کرد. از نظر فروید، نیروی محرکه اصلی شخصیت و رفتار به “لیبیدو” معروف است. این انرژی به سه مولفه تشکیل دهنده شخصیت، شامل هویت، نفس و فراخود دامن می‌زند.
هویت، جنبه شخصیتی افراد در بدو تولد است و ابتدایی‌ترین قسمت شخصیت است و افراد را به سمت تحقق ابتدایی‌ترین نیاز‌ها و اصرارهایشان سوق می‌دهد.
منیت یا نفس جنبه‌ای از شخصیت است که با کنترل خواسته‌های هویتی و مجبور کردن آن به رفتار‌های واقع گرایانه همراه است.

فراخود آخرین جنبه شخصیت برای رشد است و شامل تمام آرمان ها، اخلاقیات و ارزش‌هایی است که به علت تاثیر والدین و فرهنگ، در ما به وجود آمده است. این قسمت از شخصیت تلاش می‌کند که منیت مطابق آرمان‌های او رفتار کند. سپس منیت باید بین نیاز‌های اولیه هویت، معیار‌های آرمان گرایانه فراخود و واقعیت، تعادل برقرار کند.
مفهوم فروید از هویت، منیت و فراخود، علی رغم عدم حمایت و شک و تردید قابل توجه بسیاری از محققان، در فرهنگ عامه مردم برجسته شده است. از نظر فروید، این سه عنصر شخصیت هستند که با هم همکاری می‌کنند تا رفتار‌های پیچیده انسانی را ایجاد کنند.

مراحل رشد روانشناختی اریکسون
نظریه هشت مرحله‌ای رشد انسانی اریک اریکسون یکی از معروف‌ترین نظریه‌ها در روانشناسی است. در حالی که این تئوری بر پایه مراحل رشد روان جنسی فروید بنا شده است، اریکسون تصمیم گرفت که بر چگونگی تأثیر روابط اجتماعی بر رشد شخصیت تأکید کند. این نظریه همچنین فراتر از دوران کودکی است و به توسعه در کل طول عمر نگاه می‌کند.

در هر مرحله از رشد روانی – اجتماعی، مردم با بحران‌هایی روبرو می‌شوند که در آن یک کار باید انجام شود. کسانی که هر مرحله را با موفقیت پشت سر می‌گذارند احساس تسلط و رفاه خواهند داشت. کسانی که در هر مرحله بحران را حل نمی‌کنند ممکن است تا پایان عمر با عاقبت کار‌هایی که انجام نداده اند، دست و پنجه نرم کنند.

مراحل رشد شناختی پیاژه
علی رغم اینکه نظریه رشد شناختی ژان پیاژه، به طور قابل توجهی مورد انتقاد است، همچنان یکی از موارد مورد استناد قرار گرفته در روانشناسی است. در حالی که رفته رفته بسیاری از جنبه‌های نظریه وی اهمیت خود را از دست دادند، ایده اصلی نظریه او همچنان مهم است: طرز تفکر کودکان با بزرگسالان متفاوت است.
به گفته پیاژه، کودکان طی یک مجموعه چهار مرحله‌ای که با تغییرات متمایز در نحوه تفکر همراه است، پیشرفت می‌کنند. نحوه تفکر کودکان در مورد خود، دیگران و دنیای اطراف آن‌ها در شکل گیری شخصیتشان نقش مهمی دارد.

مراحل رشد اخلاقی کلبرگ
لارنس کلبرگ نظریه رشد شخصیت را که بر رشد اندیشه اخلاقی متمرکز بود، توسعه داد. کلبرگ بر اساس فرایند دو مرحله‌ای که توسط پیاژه پیشنهاد شد، نظریه را گسترش داد. به این صورت که نظریه نهایی شامل شش مرحله مختلف است.این نظریه به دلایل مختلف مورد انتقاد قرار گرفته است. یک انتقاد اصلی این است که این نظریه برای همه جنسیت‌ها و فرهنگ‌ها به یک اندازه کاربرد ندارد. نظریه کلبرگ در درک ما از چگونگی رشد شخصیت همچنان مهم است.

صحبت پایانی
شخصیت نه تنها شامل ویژگی‌های ذاتی بلکه ایجاد الگو‌های شناختی و رفتاری است که بر نحوه تفکر و عملکرد افراد تأثیر می‌گذارد. سرشت و فطرت، بخشی اصلی از شخصیت است که توسط ویژگی‌های ارثی تعیین می‌شود.سیرت انسان جنبه‌ای از شخصیت او است که تحت تأثیر تجربه است و در طول زندگی رشد و تغییر می‌کند. درست است که شخصیت در طول زمان به تکامل خود ادامه می‌دهد و با تأثیرات و تجربیات زندگی تغییر می‌کند، اما قسمت زیادی از شخصیت، توسط ویژگی‌های ذاتی و تجارب اولیه کودکی تعیین می‌شود.

هشتگ: , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved