stat counter
  • امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 19 June - 2021

تیتر خبرها

افزایش عرضه نفت شیل آمریکا محدود است ژنتیک: مهمترین عامل ایجاد تیرگی پوست طول عمر ربطی به جوان ماندن ندارد تغذیه نادرست سبب ایجاد بلوغ زودرس می‌شود فروش فوق العاده محصولات شرکت زامیاد رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت ها مصرف این ماده غذایی همراه باسیب زمینی ممنوع سالمندآزاری؛ بحرانی پنهان در نهاد جامعه قیمت خرید خانه در جنوب تهران/جدول انواع گوشی‌های ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی در بازار طراحی جدید آیفون ۱۳ را ببینید/فیلم پیش‌بینی دماهای ۴۹ درجه و بالاتر در خوزستان اهمیت خودمراقبتی در کنترل فشار خون بالا اقدام بی‌سابقه‌ی موزه‌ها و کتابخانه‌های بریتانیا پیام تقدیر و تشکر رئیس ستاد ایران توانمند آیت الله رئیسی از مردم ثبت تراز تجاری منفی در سال گذشته سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟ آلودگی هوا، تهدیدی جدی برای اروپایی ها آیا می‌دانستید که درختان مغز دارند؟ سرسره خروج اضطراری برای مدارس ترانه علیدوستی در استادیوم ۱۰۰هزار نفری آزادی تاریخی محتاطانه برای توافق احیای برجام «شبگرد» فرزاد موتمن به روز‌های پایانی رسید فیلم زندگینامه‌ای اسپیلبرگ بازیگرش را پیدا کرد ترس بازار اجاره از تنبیه مالیاتی ریخت خبر مهم از وضعیت دلار در دولت جدید چای سبز برای برخی از افراد خطرآفرین است دوی ماراتن یک پدر با پنج قلوهایش/ فیلم گیتاریست استقلال ساز جدایی کوک می‌کند؟ میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام شد گرسنگی باعث کاهش وزن نمیشود زیست شناسی عجیب یک ماهی با عمر یک قرن! هشدار ناسا درباره گرمای بیش از حد زمین اشک های شور در ماتم آبهای شیرین ریاکاری‌ها از چشم مردم دور نخواهد ماند نارضایتی مردم به نفع هیچ کشوری نیست اتحادیه اروپا: لبنان در لبه پرتگاه است غرق شدن یک نوجوان در استخر کشاورزی جنایت به‌خاطر عشق به زن شوهردار حضور گسترده مردم در روز ۲۸ خردادماه جاری نشان داد که مردم به وظایف خود آگاه هستند رئیسی: برای بازکردن گره‌ها تلاش می کنیم اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند روحانی: از ۱۲ مرداد رئیسی، رئیس‌جمهور است سردار اشتری: شاهد برگزاری انتخاباتی امن بودیم آغاز پاکسازی اقلام تبلیغی انتخابات از سوی ۲۰۰ پاکبان در اراک یافته‌های جدید درباره کرونا ویروس با همه ظرفیت در حال تامین آب هستیم در هوای گرم چطور ورزش کنیم؟ آغاز فرآیند انتقال ریاست جمهوری به رئیسی سقوط بالگرد حامل صندوقهای اخذ رای در دزفول

  • کد خبر : 362422
  • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
0

‌اصلاح بی‌اثر قانون انتخابات چه نتیجه‌ای دارد؟

قلم | qalamna.ir :
گروه سیاسی: کامبیز نوروزی، حقوق‌دان در روزنامه شرق نوشت: تغییر قانون مهم است؛ اما زمانی که امور بر مدار قانون بچرخد. وقتی گردش امور بر مدار قانون نیست یا در تفسیر قانون هیچ ملاک و ضابطه حقوقی مستدلی به کار نمی‌رود تغییر یا اصلاح قانون اهمیتش را از دست می‌دهد.
مصوبه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بالاخره از تأیید نهایی شورای نگهبان گذشت. انتقادات زیادی به این اصلاحیه وارد شده است. امروز هم که خبر تأیید نهایی این متن در شورای نگهبان منتشر شد، واکنش‌های انتقادی متعددی ابراز شد. اجمالا این اصلاحیه دامنه نامزدی اشخاص برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را بسیار محدود کرده است.
در نتیجه امکان انتخاب‌کردن مردم هم محدود شده است. به عبارتی حق انتخاب‌شدن و حق انتخاب‌کردن در این اصلاحیه بسیار محدودتر از گذشته شده است. تا اینجای کار فقط معلوم می‌شود که نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان چه تصویر و تصوری از آرای ملت دارند و چگونه آن را کم‌رنگ و کم‌اثر می‌پسندند. این نوع قانون‌گذاری افزایش شناخت ما از درک و نگاه افراد و جریان‌های سیاسی به قانون اساسی و رأی ملت را نشان می‌دهد؛ اما در عمل چنان منشأ اثر نیست که مهم تلقی شود.
در ادوار پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری نیز شاهد بودیم که با تفسیرهای عجیب صلاحیت برخی نامزدها پذیرفته نشد یا آنها نتوانستند خود را در معرض رأی مردم قراردهند یا با دادن نسبت‌هایی مثل عدم التزام عملی به اسلام یا قانون اساسی و مانند اینها مانع از نامزدی دیگرانی شدند که دوست نمی‌داشتند. نمونه بسیار آشکار این شیوه رفتاری را می‌توانیم در وضعیت رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر مشاهده کنیم.
قانون انتخابات شوراها تغییری نکرده است؛ اما در دوره جاری با رویکرد مسلط در مجلس به شکل بی‌سابقه و حیرت‌انگیزی صلاحیت گروه بزرگی از داوطلبان شرکت در انتخابات شوراها رد شده است. مثال دیگر وضعیت رد صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس است. در آخرین دوره انتخابات مجلس، با وجود آنکه قانون انتخابات مجلس تغییری نکرده بود؛ اما نامزدهای جریان‌های سیاسی خاص، تقریبا به طور کامل رد صلاحیت شدند.
همین تجربه‌ها کافی است که اثر عملی اصلاح قانون انتخابات را مهم ندانیم. می‌شود درباره این اصلاحیه بحث حقوقی کرد و نشان داد که کجاهایش با چندین اصل قانون اساسی در مغایرت کامل است؛ اما وقتی اجرا مقید به قانون و تفسیرهای درست و منطقی قانون نباشد، این تغییر چندان مهم نیست. شاید عمده‌ترین فایده این قانون این باشد که رد صلاحیت نامزدهایی را که وابسته به جریان مسلط هستند،
به بهانه سن یا درجه شغلی آسان‌تر می‌کند. بالاخره ایشان در موقعیت‌هایی هستند که نسبت‌دادن عدم التزام به اسلام یا وابستگی به گروه‌های معاند و مانند اینها، مانند بر شاخ نشستن و بن‌بریدن است. هرچه هست قانون‌گذاری درست و اجرای درست قانون طبع و اقتضای دیگری دارد. مشارکت هرچه بیشتر مردم در انتخابات، مطلوب همه ماست؛ اما این مشارکت زمانی محقق می‌شود که همه جریان‌های سیاسی قانونی کشور بتوانند چه به‌عنوان نامزد، چه به‌عنوان رأی‌دهنده، نقشی از خود در آن ببینند. این شیوه‌ها به افزایش مشارکت نمی‌انجامند؛ بلکه خلاف آن اثر خواهند داشت.
تغییر قانون مهم است؛ اما زمانی که امور بر مدار قانون بچرخد. وقتی گردش امور بر مدار قانون نیست یا در تفسیر قانون هیچ ملاک و ضابطه حقوقی مستدلی به کار نمی‌رود تغییر یا اصلاح قانون اهمیتش را از دست می‌دهد. مصوبه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بالاخره از تأیید نهایی شورای نگهبان گذشت.
انتقادات زیادی به این اصلاحیه وارد شده است. امروز هم که خبر تأیید نهایی این متن در شورای نگهبان منتشر شد، واکنش‌های انتقادی متعددی ابراز شد. اجمالا این اصلاحیه دامنه نامزدی اشخاص برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را بسیار محدود کرده است. در نتیجه امکان انتخاب‌کردن مردم هم محدود شده است. به عبارتی حق انتخاب‌شدن و حق انتخاب‌کردن در این اصلاحیه بسیار محدودتر از گذشته شده است.
تا اینجای کار فقط معلوم می‌شود که نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان چه تصویر و تصوری از آرای ملت دارند و چگونه آن را کم‌رنگ و کم‌اثر می‌پسندند. این نوع قانون‌گذاری افزایش شناخت ما از درک و نگاه افراد و جریان‌های سیاسی به قانون اساسی و رأی ملت را نشان می‌دهد؛ اما در عمل چنان منشأ اثر نیست که مهم تلقی شود.

هشتگ: , , , , , ,

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved