stat counter
  • امروز : پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 6 May - 2021

تیتر خبرها

تیم‌های تخصصی در ششمین روز امداد به کانال محبوسان معدن طزره رسیدند ۳ نفر در فارس در چاه جان باختند؛ ۳ نفر هم در آتش اختلاف مالی کاهش قدرت ایمنی با مصرف بیش از حد نمک پایان اختلاف با شلیک مرگ‌بار ماجرای عذاب وجدان یک قاتل فراری ادامه نوحه‌خوانی‌ها علیه وزیر امور خارجه ابتلای ۱۳۵ نفر به کرونا در کاشان جدیدترین اخبار دنیای گیم از نگاه رسانه‌های ایرانی بشکه ایمنی وسیله‌ای برای کانالیزه کردن مسیر و یا محوطه افتتاح طرح آب‌رسانی به ۱۳ روستای شهرستان بختگان حضور پرشور در انتخابات، مایه اقتدار ملی است موافقت با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی لار و فسا رونمایی از چهار کتاب ۲ پژوهشگر شیرازی تعطیلی تفرجگاه‌ها و اماکن گردشگری سپیدان قاتل ۲ زن جوان در مشهد دستگیر شد تغییرمناسبات عراق و آمریکا از امنیتی به اقتصادی درآمد فایزر از ساخت واکسن کرونا اعطای عنوانی جدید به رئیس جمهور چین سدی محکم در برابر کاندیداهای ریاست جمهوری قهر مردم با صندوق رأی همچنان ادامه دارد برجام همچنان در آی‌سی‌یو است قاتل جورج فلوید درخواست تجدید دادرسی کرد فشار برای ازسرگیری فعالیت در شرایط کرونایی بهترین انتخاب در زمان خرید گاوصندوق شکایت از بلاروس به اتهام شکنجه سیستماتیک مبلمان اداری مدرن و ویژگی های آن کاهش قیمت فروش نفت عربستان به آسیا مبلمان اداری کلاسیک ارزان و میز مدیریتی سلطنتی سرمایه گذاری و احداث نیروگاه گازی CHP چقدر سود و هزینه دارد؟ پیام شدید به کارشکنان در تشکیل دولت لبنان جدیدترین اخبار دنیای گیم از نگاه رسانه های ایرانی بشکه ایمنی وسیله ای برای کانالیزه کردن مسیر و یا محوطه حاشیه‌های فراوان انتخابات شوراهای شهر سبزپوشی یکدست ارزهای دیجیتالی هرمزگان مجوز واردات واکسن کرونا دریافت کرد قطعه نمونه طرح ایرانو تورانی هرمزگان مشخص شد آغاز مصاحبه تخصصی داوطلبین پذیرفته شده در دومین مرحله هشتمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر خرید ۱۶۰۰ دستگاه مخزن زباله با اختصاص اعتبار ۵۵ میلیاردی/ مخازن زباله سرقت می‌شوند رونمایی از ۲۰ بادگیر مرمت‌شده در بندرکنگ مانور محدودیت مصرف برق دستگاههای اجرایی هرمزگان برگزار شد آموزش و پرورش در دوران همه گیری کرونا ایثارگری کرد روز قدس نماد شکوهمند آزادی خواهی و استکبارستیزی است جاساز یک تن و ۳۶۰کیلو تریاک درکامیون مقبره شاه عباس صفوی اردیبهشت و شیراز دومین مرحله نهال یارانه دار وارد شهرستان ابوموسی شد مدرسه سجادیه مشهد در فهرست آثار ملی ثبت شد اپوزیسیون میانمار علیه کودتاگران مسلح می‌شود تنها مانع رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات در جست و جوی زندگی

  • کد خبر : 360602
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
0

داستان ۷ مومیایی مشهور مصر

داستان ۷ مومیایی مشهور مصر
قلم | qalamna.ir :

 

به مناسبت رژه کاروان فرعون‌ها و ملکه‌های مومیایی مصر باستان از خیابان‌های قاهره، به داستان‌های مربوط به چند مورد از مشهورترین مومیایی‌های مصر باستان نگاهی داریم.
برخی از مشهورترین مومیایی‌های جهان در دره پادشاهان شهر «الاقصر» کشف شده‌اند و اکنون به مناسبت انتقال مومیایی‌های ۲۲ فرعون و ملکه مصر باستان از موزه مصر قاهره به موزه ملی تمدن مصر که مومیایی «تائو دوم»، «رامسس نهم» و «رامسس دوم» هم در بین آن‌ها خواهند بود، به معرفی هفت مورد از مشهورترین مومیایی‌های مصری که در ۱۰۰ سال اخیر کشف شده‌اند می‌پردازیم.

 
۱. توت‌عنخ‌آمون: در سال ۱۹۲۲، «هاوارد کارتر» باستان‌شناس بریتانیایی مومیایی «توت‌عنخ‌آمون» فرعون مصر باستان را در «دره پادشاهان» واقع در مصر کشف کرد. در زمان کشف مقبره این فرعون، گنجینه عظیمی شامل جواهرات و یک ماسک طلایی کشف شد.کشف مقبره «توت‌عنخ‌آمون» توجه بسیاری را در سطح جهان به تاریخچه مصر باستان جلب کرد. پس از دهه‌ها تحقیق درباره فرضیه به قتل رسیدن این فرعون جوان، درنهایت نتایج یک بررسی نشان داد این فرعون بر اثر جراحات ایجادشده حین شکار جان خود را از دست داده است.«توت‌عنخ‌آمون» در سن ۹ سالگی به تخت نشست و حدود ۱۰ سال فرمانروایی کرد. کشف مقبره این فرعون پس از آن‌که «لرد کارنارون» شریک و حامی مالی «کارتر» چند ماه پس از کشف مقبره بر اثر نیش یک پشه درگذشت سبب ایجاد شایعاتی درباره نفرین مومیایی شد.
 
۲. حتشپسوت: «حتشپسوت» یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های زن تاریخ مصر بود که مسیر‌های تجاری جدیدی ایجاد و پروژه ساخت بنا‌های عظیمی را آغاز کرد. عمر او پس از دو دهه حکومت کردن در دهه ۵۰ سالگی زندگی‌اش به پایان رسید.«حتشپسوت» پس از مرگ همسرش یعنی فرعون «توتمس دوم» بر اساس قوانین ۱۴۷۹ پیش از میلاد تا زمانی که پسر ناتنی‌اش به سن قانونی برسد به عنوان نایب‌السلطنه به تخت نشست. طی چند سال «حتشپسوت» خودش را به عنوان فرعون معرفی کرد.در سال ۱۹۰۲ تابوت «حتشپسوت» توسط «کارتر» کشف شد، اما این تابوت برخلاف تابوت «توت‌عنخ آمون» خالی بود. «کارتر» دو مقبره مجزا شامل دو تابوت کشف کرد که یکی از آن‌ها به ندیمه ملکه و دیگری به یک زن ناشناس تعلق داشت.در سال ۲۰۰۶ «زاهی حواس» باستان‌شناس مشهور مصری تحقیقاتی را درباره ارتباط مومیایی ناشناس و ملکه آغاز کرد. وجود یک دندان آسیاب در جعبه چوبی که نام «حتشپسوت» بر روی آن حک شده بود با توجه به جای خالی دندانی در فک بالای مومیایی ناشناس گواه محکمی برای اثبات هویت مومیایی بود و درنهایت «حواس» و تیمش اعلام کردند جست‌وجو برای یافتن «حتشپسوت» به پایان رسید.
 
۳. توتمس سوم: «توتمس سوم» پسر «توتمس دوم» بود و مادر او از همسران بعدی فرعون بود. «توتمس سوم» پس از آن‌که از زیر سایه «حتشپسوت» بیرون آمد برای نامدار کردن خود وقت را هدر نداد. «توتمس سوم» تنها چند ماه پس از به قدرت رسیدن با لشکر ۲۰هزار نفری عازم «آرماگدون» شد. کاتبانی به همراه ارتش «توتمس سوم» در این سفر همراه شدند تا جزئیات این رویداد را ثبت کنند.او با تبدیل کردن مصر به یک کشور فاتح خود را به عنوان یک رزم‌آرای ماهر معرفی کرد. تاریخدانان از او به نام «ناپلئون مصر» یاد می‌کنند.
 
۴. سِتی یکم: «ستی یکم» فرعون دودمان نوزدهم پادشاهی نوین مصر و پسر «رامسس اول» و پدر «رامسس دوم» بود. در سال‌های اولیه زندگی‌اش به سمت شمال لشکرکشی کرد تا اعتبار مصر را که تاحدی در اواخر دودمان هجدهم از دست رفته بود بازگرداند.«ستی» مرز‌های مصر را مستحکم کرد، معادن مختلف و چاه حفاری کرد و معابد و عبادتگاه‌های آسیب‌دیده را بازسازی کرد. او همچنین ساخت معبد بزرگ «کرنک» را که پدرش دستور ساخت آن را صادر کرده بود ادامه داد. کشف مقبره «ستی» به عنوان یکی از مهم‌ترین اکتشافات صورت‌گرفته در «دره پادشاهان» شناخته می‌شود.
 

۵. رامسس دوم: «رامسس دوم» که با نام «رامسس کبیر» هم شناخته می‌شود به دلیل بنا‌های یادبود متعدد به‌جامانده به عنوان یکی از مشهورترین فرعون‌های مصر باستان شناخته می‌شود.از آن‌جایی که «رامسس دوم» در مبارزات متعددی جنگیده بود آثاری از جراحات بهبودیافته در بدن او وجود دارد. او دچار گرفتگی عروق شده بود و عفونت شدید دندانی داشت که می‌تواند علت مرگش بوده باشد. «رامسس دوم» حدود ۶۰ سال حکمرانی کرد و زندگی او در سن ۹۰ سالگی به پایان رسید.مومیایی او در سال ۱۸۸۱ در «دره پادشاهان» کشف شد. در سال ۱۹۷۴ جسد «رامسس دوم» برای از بین بردن نوعی عفونت قارچی با هواپیما به پاریس منتقل شد. برای این کار یک گذرنامه مصری برای او صادر شد که در این گذرنامه در بخش شغل «پادشاه متوفی» نوشته شد.
 
۶. مریت‌آمن: «مریت‌آمن» همسر «رامسس کبیر» بود. او علاوه بر این‌که از کاهنان «حاثور» بود لقب‌های متعددی از جمله محبوب فرمانروای دو سرزمین و شکوه قصر داشت.او بیشتر برای مجسمه زیبای به‌جای‌مانده که با نام «ملکه سفید» شناخته می‌شود و در معبدی که پدرش بنا کرده بود کشف شده است شناخته می‌شود. همچنین تصویر او بر دیوار معبد «ابو سمبل» درکنار سایر اعضای خانواده‌اش دیده می‌شود.
 
۷. اهمس نفرتاری: «اهمس نفرتاری» در اواخر دودمان هفدهم مصر در شهر باستانی «تبای» یا «تبس» و در دوران حکومت پدربزرگش متولد شد. «اهمس نفرتاری» همسر سلطنتی «اهمس اول» بود و دست کم سه پسر داشت. یکی از پسران او یعنی «آمن‌هوتب اول» پس از «اهمس اول» به تخت نشست. «اهمس نفرتاری» مادر دو دختر نیز بود که هر دو از همسران سلطنتی بودند. منبع: خبرگزاری ایسنا

هشتگ: , , , ,

دیدگاه کاربران

دیدگاهها بسته است.

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved