stat counter
  • امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 12 April - 2021

تیتر خبرها

جان باختن کودک ایذه‌ای در بازی با اسلحه توقف خانگی سپاهان مقابل شاگردان فکری رهبری از سیدحسن خمینی خواستند کاندیدا نشود محرومیت مهاجم حریف فولاد تایید شد پر شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های تهران علی کریمی گزینه مربیگری تیم لیگ برتری شد اروپا ۸ مقام امنیتی و نظامی ایران را تحریم کرد بیمار کرونایی تا چند روز ناقل است؟ قیمت کفش‌های دزدیده شده دونده ایرانی؟ جان باختن کودک ایذه‌ای در بازی با اسلحه توقف خانگی سپاهان مقابل شاگردان فکری رهبری از سیدحسن خمینی خواستند کاندیدا نشود قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ آسیب جدی به کتابفروشی‌ها در تعطیلی‌های اخیر حیرت جهانی از عملکرد مسئولان ما! ‏ چگونه ازسوء هاضمه درماه رمضان جلوگیری کنیم اتصال رسمی کارتخوان‌ها به سازمان مالیاتی سالی خشک در انتظار کشاورزان ثبت نام ۶۱۶ داوطلب انتخابات شوراهای اسلامی روستا در شهرستان همدان علت کاهش وزن ناگهانی و ناخواسته چیست؟ محرومیت مهاجم حریف فولاد تایید شد پر شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های تهران ثبت نام ۷۸۲ داوطلب برای انتخابات شوراهای روستا در نهاوند علی کریمی گزینه مربیگری تیم لیگ برتری شد اروپا ۸ مقام امنیتی و نظامی ایران را تحریم کرد بیمار کرونایی تا چند روز ناقل است؟ قیمت کفش‌های دزدیده شده دونده ایرانی؟ جان باختن کودک ایذه‌ای در بازی با اسلحه توقف خانگی سپاهان مقابل شاگردان فکری رهبری از سیدحسن خمینی خواستند کاندیدا نشود واحدهای صنفی متخلف لغو پروانه می شوند وضعیت ورودی های شهر همدان زیبنده مرکز استان نیست ۱۴ مجتمع خدمات رفاهی در استان همدان در حال ساخت است بیمار کرونایی تا چند روز ناقل است؟ قیمت کفش‌های دزدیده شده دونده ایرانی؟ جان باختن کودک ایذه‌ای در بازی با اسلحه توقف خانگی سپاهان مقابل شاگردان فکری ماده مخدر خطرناک کروکودیل که قابل ترک نیست ماده مخدر خطرناک کروکودیل که قابل ترک نیست تابلوی پیکاسو در انتظار فروش ۵۵ میلیون دلاری تابلوی پیکاسو در انتظار فروش ۵۵ میلیون دلاری هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای مردود است هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای مردود است قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ آسیب جدی به کتابفروشی‌ها در تعطیلی‌های اخیر آسیب جدی به کتابفروشی‌ها در تعطیلی‌های اخیر حیرت جهانی از عملکرد مسئولان ما! ‏ حیرت جهانی از عملکرد مسئولان ما! ‏ چگونه ازسوء هاضمه درماه رمضان جلوگیری کنیم

  • کد خبر : 250389
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
0

کشف فسیل درخت ۲۰میلیون ساله در یونان

کشف فسیل درخت ۲۰میلیون ساله در یونان

این فسیل به حدود ۳۰ متر دورتر و به محل ویژه و دارای سرپناه منتقل شده که در آنجا در معرض تماشای عموم قرار خواهد گرفت.

قلم | qalamna.ir :

 

دانشمندان در جزیره «لسبوس» یونان از کشف «منحصر به فرد» درختی فسیل شده که ریشه‌ها و شاخه‌هایش هنوز دست‌نخورده و سالم باقی مانده‌اند، به وجد آمده‌اند.
پژوهشگران گفتند که این درخت تقریبا ۲۰ متری به فهم کارشناسان درباره اکوسیستم نیمه‌گرمسیری منطقه در حدود ۲۰ میلیون سال قبل، کمک می‌کند.
این اولین کشف از نمونه‌ای تا این اندازه سالم طی ۲۵ سال حفاری در جنگلی در جزیره لسبوس است. این جنگل در فهرست پارک‌های زمین‌شناختی جهانی یونسکو قرار دارد. این جنگل سابق که اکنون به فسیل تغییر شکل داده، دربرگیرنده فسیل‌های صد‌ها نوع درخت است و در هفته‌های اخیر در آنجا حدود ۱۵۰ درخت دیگر کشف شده است.پرفسور نیکلاس زوروس، از دانشگاه اژه، به ایندیپندنت گفت که نمونه فسیل دست‌نخورده، اتفاقی و هنگامی کشف شد که یک نفر متوجه شاخه‌ای در روی زمین شد، آن هم در جایی که درست در مسیر نقشه احداث یک جاده، قرار داشت.او گفت: «ما با یک مورد فسیل استثنائی مواجهیم که در آن یک درخت تقریبا با تمامی ساختارش حفظ شده است.»او گفت: «این در تاریخ «دیرین گیاه‌شناسی» تمام دنیا، یک موقعیت یگانه به شمار می‌رود. به‌علاوه، این درخت در میان خاکستر‌ها و دیگر مواد فوران شده در یک فوران آتش‌فشانی، دفن شده که باعث می‌شود این نمونه، اهمیت مضاعف یابد.»او افزود: «وقتی که بقایای فسیل گیاهان را پیدا می‌کنیم، معمولا تمیز قائل شدن میان بقایای ریشه‌ها، تنه‌ها، شاخه‌ها، برگ‌ها، و یا حتی میوه‌های درختی که متعلق به آن هستند، دشوار است.»او گفت: «این فسیل منحصر به فرد درخت نقش چشمگیری در فهم تکثر بیولوژیک درختان منطقه اژه در ۲۰ میلیون سال قبل خواهد داشت. پس از تکمیل حفاری، که هنوز در جریان است، ما کار تحقیق درباره جزئیات فسیل درخت را آغاز می‌کنیم تا درخت را شناسایی کنیم.»فسیل فوق در نوامبر گذشته کشف شد و کار حفاری تا ماه ژانویه ادامه یافت، و حتی در جریان تعطیلات کریسمس نیز متوقف نشد. پرفسور زوروس افزود: «وقتی که شاخه‌هایی را که هنوز به تنه درخت متصل بود کشف کردیم، تمامی اعضای گروه شگفت‌زده شده بودند.»این فسیل به حدود ۳۰ متر دورتر و به محل ویژه و دارای سرپناه منتقل شده که در آنجا در معرض تماشای عموم قرار خواهد گرفت.حفاری، بخشی از یک پروژه طولانی‌مدت موزه تاریخ طبیعی جنگل فسیلی لسبوس است، که در کنار شاهراه ۲۰ کیلومتری کالونی-سیگری، در دست اقدام است. پرفسور زوروس، گفت: «پانزده نقطه قابل توجه تاکنون شناسایی شده و فسیل‌ها در جای خود دست‌نخورده باقی خواهند ماند.»تصور می‌شود که جنگل نیمه‌گرمسیری لسبوس بر اثر یک فوران عظیم آتش‌فشانی از بین رفته است، مشابه آنچه که در سال ۷۹ قبل از میلاد، پمپئی را دفن کرد. به دنبال بارش سنگین باران و ترکیب شدن آن با خاکستر و بقایای آتش‌فشانی و دفن بقایای جنگل در میان گل، فرایند فسیل‌سازی صورت گرفته است.
منبع: ایندیپندنت

هشتگ: , , , ,

اخبار مرتبط

دیدگاه کاربران

دیدگاهها بسته است.

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved