stat counter
  • امروز : یکشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۹
  • برابر با : Sunday - 28 February - 2021

تیتر خبرها

فروش بلیت برای سفرهای ممنوع قفسه‌های خالی از انسولین در داروخانه‌ها بخشش قاتلی که رضایت می‌گرفت ابهام در پرونده جنایت خیابانی توافق آبی‌ها با اولین خرید نیم‌فصل تأیید حکم قصاص آرمان به اتهام قتل غزاله توپ جمع‌کن‌هایی که ستاره فوتبال شدند نوسانات بازار خودرو شدت گرفت شمار تلفات پرندگان در میانکاله و خلیج گرگان سری آ؛ شکست لاتزیو در خانه بولونیا سارقان مسلح در دام پلیس خوزستان عذرخواهی مجری آلمانی به دنبال انتقادات شدید جایگاه علی دهباشی کجاست؟ آغاز ثبت‌نام جاماندگان کنکور ۱۴۰۰ از امروز داستان عجیب رئیس طبقه پنجم! مغانلو پرسپولیس؛ خیلی دور، خیلی نزدیک بایرن هم مشتری واران شد میوه از اولویت سبد خرید مردم حذف شد قاچاق مواد مخدر به سبک انگری بردز/عکس تورسو ؛ تبر احساسات بر گردن قانون حفاظت از جنگل خانوارهای فاقد مسکن با تولد فرزند سوم ۷۰ میلیون تسهیلات می‌گیرند راه‌آهن ایران در خدمت متفقین پاساژها و عدم تمکین دستورالعمل های بهداشتی/ پاساژ امام رضا کیانپارس اهواز پلمب شد هیچگونه اعزام زمینی و هوایی از خوزستان به عتبات صورت نگرفته است دیدار پورتو و اسپورتینگ برنده نداشت خستگی و قامت خمیده کادر درمان خوزستان زیر بار سنگین کرونا روایتی دیگر از ماجرای «سراوان» جریمه کرونایی سه هزار خودرو در خوزستان رباط کریم پول نمی خواهد/ تکلیف مترو را روشن کنید اصناف شهریار که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند پلمب می شوند حریق در طبقه دهم یکی از برج های مسکونی فاز ۱۱ پردیس حریق برج مسکونی پردیس یک مصدوم بر جای گذاشت فروش سالانه ۸هزار میلیارد تومانی شرکت های فعال نانو کشور پتانسیل و تمایز پنهان صادرات خرما از خوزستان مورد عجیب «ویتاکر»! توصیف خبرنگار لوموند از منزل امام (ره) در نجف «همایون» و سندروم صدای بی‌قرار ظریف در دیدار با فواد حسین بر تعهد ایران به ثبات عراق تاکید کرد پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی مخزن شهر گیان قیمت گلابی کیلویی ۱۲۵هزار تومان شد! مراحل پیشرفت پروژه تقاطع غیر همسطح میدان شهید چمران به روایت تصویر گورباچف از بایدن و پوتین خواست با هم دیدار کنند پیروزی پر گل PSG و صعود به رده دوم فوتبال ایران به سامان می‌رسد؟ ساختن فیلمِ بد، جرم است؟ پیروزی آسان بارسلونا برابر سویا کشف ۴۶ تُن مواد اولیه لاستیک احتکار شده در اصفهان توقف زنیت برابر روستوف ۱۰ نفره در حضور آزمون فرمول «پیاده‌روی روزانه» برای تقویت سلامت قلب ظریف: حملات و اتفاقات در داخل عراق مشکوک است

  • کد خبر : 245341
  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
0

ایرانی‌ها نصف روز را صرف خودشان می‌کنند

قلم | qalamna.ir :
گروه جامعه:

آمار‌ها نشان می‌دهد ایرانی‌ها نزدیک به نیمی از روز را صرف رسیدگی و خودمراقبتی مانند خوردن، خوابیدن، سفر و مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی می‌کنند.
 

مردان روزانه ۵ساعت و زنان ۳۸دقیقه کار می‌کنند؛ با این حال زنان وقت بیشتری را صرف کارهای خانه می‌کنند؛ نکته مهم‌تر اینکه دیگر کسی حاضر نیست هیچ کاری را بدون مزد انجام دهد و میانگین فعالیت‌هایی که ایرانی‌ها بدون مزد انجام می‌دهند به ۲دقیقه در روز رسیده است.تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار ایران درباره اینکه وقت ایرانی‌ها در طول یک‌شبانه‌روز صرف چه اموری می‌شود، نشان می‌دهد که تقریبا بخش اصلی فعالیت‌های روزانه شامل ۱۱ساعت و ۳۴دقیقه که تقریبا نیمی از یک‌شبانه‌روز است، صرف رسیدگی و خودمراقبتی  مانند خوردن، خوابیدن، سفر و مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی می‌شود. با این حال این اطلاعات براساس آمار میانگین به‌دست آمده و در مورد افراد مختلف متفاوت است. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد بعد از انجام چنین فعالیت‌هایی کارهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی در رتبه دوم قرار دارد و ایرانی‌ها روزانه ۴ساعت و ۱۹دقیقه از وقت خود را صرف کارهایی از قبیل تماشای تلویزیون، سفر، مطالعه، استفاده از رسانه‌های جمعی، ورزش، گوش دادن به رادیو، فعالیت‌های فرهنگی یا گذراندن اوقات فراغت می‌کنند. رتبه سوم زمانبندی هر ایرانی برای انجام کارهای روزمره به‌ کار یا اشتغال یا فعالیت‌هایی اختصاص دارد که در قبال آن مزد دریافت می‌کنند. به‌طور معمول هر ایرانی روزانه ۲ساعت و ۴۶دقیقه از وقت خود را صرف اشتغال می‌کند؛ به این معنا که در قبال کاری که انجام می‌دهد حقوق یا مزد دریافت می‌کند. البته این آمار به‌صورت میانگین محاسبه شده و در مورد زنان و مردان متفاوت است.

میزان کار مردان و زنان
اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد با اینکه متوسط کاری که یک ایرانی طی یک‌شبانه‌روز انجام می‌دهد، ۲ساعت و ۴۶دقیقه است با این حال میزان فعالیت‌هایی که مردان در قبال مزد انجام می‌دهند ۵ساعت و زنان ۳۸دقیقه است. این یعنی اینکه بخشی از فعالیتی که زنان انجام می‌دهند در قبال مزد نیست و صرف فعالیت‌های خانگی می‌شود. با این حال در این گزارش اشاره‌ای نشده است که چه میزان از درآمد مردان صرف اقتصاد خانواده می‌شود که ممکن است مزد فعالیت‌های خانگی در آن لحاظ شود.

این آمار‌ها نشان می‌دهد که دومین بخش از زمان روزانه مردان را بعد از خودمراقبتی‌ها کار تشکیل می‌دهد که ۵ساعت از کل روز را شامل می‌شود. فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی با ۴ساعت و ٣۵دقیقه و روابط‌اجتماعی با یک‌ساعت و ٢٧دقیقه رتبه‌های بعدی را در زمانبندی روزانه مردان تشکیل می‌دهند.اما در مورد زنان آمار‌ها متفاوت است. زنان بعد از رسیدگی به ‌خود ۴ساعت و ۴۶دقیقه از وقت‌شان را طی یک‌روز صرف خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانواده و  ۴ساعت و ۳دقیقه را صرف فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی می‌کنند.مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای آن است که زنان نسبت به مردان طی یک‌شبانه‌روز ٣ساعت و ۵٣دقیقه وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و بیش از ۴ساعت زمان کمتری به اشتغال و فعالیت‌های مرتبط برای مزد اختصاص می‌دهند. این اطلاعات نشان می‌دهد که در الگوی خانواده‌های ایرانی همچنان زنان نقش پررنگ‌تری در خانه دارند و مردان که نان‌آور خانه هستند از طریق درآمدزایی اقتصاد خانواده را مدیریت می‌کنند. با این حال اطلاعات مرکز آمار ایران آماری از میزان اوقات فراغت و کار در سایر کشور‌ها ارائه نکرده است که نشان دهد آیا ایرانی‌ها در مقایسه با سایر کشور‌ها کمتر کار می‌کنند یا خیر؟

روابط اجتماعی و کار بدون مزد
اطلاعات مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد فعالیت‌های خانگی بدون مزد برای اعضای خانواده چهارمین بخش از فعالیت هر ایرانی را تشکیل می‌دهد. طبق این آمار هر ایرانی به‌طور متوسط ۲ساعت و ۵۱دقیقه از وقت خود را صرف خدمات خانگی بدون مزد و منت برای اعضای خانواده می‌کند. این کارها شامل فعالیت‌هایی مانند تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن خانه، خرید کردن برای اعضای خانواده، نگهداری از گل و گیاه و حیوانات خانگی می‌شود.

پنجمین کار مهم برای هر ایرانی روابط اجتماعی و انجام آداب و رسوم دینی است. هر ایرانی به‌طور متوسط روزانه یک‌ساعت و ۳۶دقیقه از وقت خود را صرف معاشرت‌های اجتماعی و آداب و رسوم دینی می‌کند؛ به‌طور جزئی‌تر ما ایرانی‌ها روزانه یک‌ساعت و ۳۶دقیقه از وقت خود را صرف صحبت‌ کردن، شرکت در رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، فعالیت‌های شهروندی، آداب و رسوم دینی و سفر‌های تفریحی و زیارتی می‌کنیم. نکته حائز اهمیت این است که تقریبا این روز‌ها کمتر کسی حاضر است کار بدون مزد انجام دهد. در واقع مطابق یافته‌های مرکز آمار کمترین زمان صرف‌شده در شبانه‌روز مربوط به‌ کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و سایر کارهای بدون مزد ٢دقیقه است.

فرق مجرد‌ها و متاهل‌ها
آمارها در مورد رفتار‌های روزانه مجردها و متاهل‌ها هم دارای نکات جالبی است. این آمار‌ها نشان می‌دهد مجرد‌ها یا افرادی که هرگز ازدواج نکرده‌اند، وقت بیشتری دارند تا آن را صرف امور فرهنگی و  ورزشی کنند. آنها روزانه ۵ساعت و ۲۰دقیقه از وقت خود را صرف اوقات فراغت، استفاده از رسانه‌های جمعی و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی می‌کنند. مجرد‌ها در مقابل روزانه فقط ۲ساعت و ۳۴دقیقه کار(کار با مزد) می‌کنند. این در حالی است که متاهل‌ها و افرادی که همسر دارند روزانه به‌طور میانگین بیش از ۳ساعت کار می‌کنند و در مقابل زمان کمتری برای انجام اوقات فراغت دارند. این آمار اما در مورد افرادی که از همسر خود جدا شده‌اند یا طلاق گرفته‌اند متفاوت است. مطابق آمار موجود مقایسه الگوی فعالیت گذران وقت بر حسب وضعیت زناشویی نشان می‌دهد که در میان ۳طیف متاهل‌ها، مجردها و افرادی که از همسر خود جدا شده‌اند، دسته سوم بیشتر از سایرین کار می‌کنند.

تفاوت میزان سواد
یافته‌های آماری همچنین نشان می‌دهد بین افراد که سواد دارند و افرادی که بی‌سوادند تفاوت‌هایی از جنبه نحوه گذراندن اوقات روزانه وجود دارد. به‌طوری‌که مطابق این یافته‌ها، بخشی از زمان روزانه افرادی که سواد دارند صرف یاد‌گیری می‌شود، درحالی‌که افراد بی‌سواد زمانی را صرف یاد‌گیری روزانه نمی‌کنند. در واقع باسواد‌ها روزانه ۲۴دقیقه از وقت خود را صرف یادگیری مسائلی می‌کنند که در آن تبحر ندارند اما افراد بی‌سواد اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند و وقتی را صرف این امور نمی‌کنند.همچنین افراد بی‌سواد به غیر از آنکه نیمی از یک‌شبانه‌روز را صرف امور شخصی خود می‌کنند نزدیک به ۵ساعت(۴ساعت و ۴۸دقیقه) را صرف اوقات فراغت می‌کنند. این افراد همچنین ۳ساعت و ۲۶دقیقه از وقت خود را صرف خدمات خانگی بدون مزد و ۲ساعت و ۷دقیقه از زمان خود را صرف روابط اجتماعی و آداب و رسوم دینی می‌کنند. 

روز‌های تعطیل فرق دارند
مطابق سنت دیرینه، روزهای تعطیل باید صرف امور شخصی و خانه و کاشانه شود؛ آمار‌ها نیز این موضوع را تأیید می‌کنند. آن‌طورکه داده‌های جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهد ایرانی‌ها در روز‌های تعطیل وقت بیشتری را صرف رسیدگی به ‌خود و خانه‌شان می‌کنند. در روزهای تعطیل خودمراقبتی و رسیدگی به ‌خود، یک‌ساعت و ۲۳دقیقه بیشتر از روز‌های عادی انجام می‌شود. ما همچنین در روز‌های تعطیل وقت بیشتری را صرف فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی مثل تماشای تلویزیون، سفر، استفاده از رسانه‌های جمعی و یا ورزش می‌کنیم. همچنین میزان روابط‌اجتماعی یا انجام آداب و رسوم دینی ما ایرانی‌ها در روز‌های تعطیل ۲۰دقیقه بیشتر از سایر روزهاست.

هشتگ: , , , , , , , , , , , ,

اخبار مرتبط

دیدگاه کاربران

ملاحظات ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved