stat counter
چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹ Wednesday, 23 September , 2020

تیتر خبرها

خسروی: قدرت خرید هر ایرانی نسبت به سال ۹۰ کاهش پیدا کرده است نامزدهای نهایی بهترین بازیکن سال یوفا اعلام شدند اسپانیا رسیدگی به درخواست عفو جدایی طلبان کاتالونیا را آغاز می‌کند کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود کلیت بازار بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود رئیس شورای حاکمیتی سودان مذاکرات با آمریکایی‌ها در ابوظبی را “ثمربخش” خواند غفلت نسبت به مهارت آموزی مرزنشینان کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی با حضور معاون اول رییس جمهور بهره برداری از ۸ تا ۱۰ هزار تخت در سراسر کشور تا پایان سال جاری نقش ذوب‌آهن در ساخت قطعات تجهیزات نظامی دوران دفاع مقدس پررنگ بود کتابی تازه و افشاگری‌های جدید از پرونده ترامپ- روسیه افزایش ۳۴ درصدی هزینه خانوار در شهریور رد پای پتروشیمی‌ها در افزایش قیمت کالاها! گام به گام به خودکفایی ناوگان ریلی کشور نزدیک می‌شویم غفلت بزرگ نسبت به مهارت آموزی مرزنشینان افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی توافق نهایی عمر خربین با الزمالک مصر راه یابی کاشان به مرحله نهایی نخستین دوره شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کاهش آمار معاینات سرپایی پزشکی قانونی استان اصفهان بیش از ۴۳۰۰ داوطلب در آزمون وکالت استان اصفهان شرکت می‌کنند چرا آمار شکایات کارگری کم شده است؟ ۱۵ هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند! مطالعه ایجاد دومین شهرک فرودگاهی کشور در اصفهان نماینده خلخال: نه دناپلاس می‌خواهیم نه پژو؛ فقط می‌خواهیم آبرویمان حفظ شود نگرانی از تأخیر مراجعه افراد به مراکز درمانی / تفرجگاه ها بزرگترین دغدغه ماست کاهش ۴ تا ۵ هزار تومانی قیمت گوشت قرمز افزایش ۳۴ درصدی هزینه خانوار/ ردپای گرانی تخم مرغ و خودرو  حقوق ماهانه یک کارگر  در کمتر از ۱۰ روز تمام می‌شود/گوشت که هیچ پنیر هم نمی‌توانند بخرند چرا برندهای ایرانی زود می‌میرند؟ معامله ۶۴۲ میلیون سهم طی ماه گذشته در بورس زنجان رییس مجمع نمایندگان قزوین خواستار تغییر نحوه واگذاری خودرو به نمایندگان شد تامین نشدن کامل نهاده های دام و طیور ریشه در مشکلات ارزی دارد بهسازی بیش از ۵۰۰ کیلومتر از راه‌های استان همدان کلیپ طنز راشا تودی از ترامپ + ویدئو تاکنون در طرح ملی مسکن ۸۸ هزار نفر زمین دریافت کرده‌اند

  • کد خبر : 155486
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
3
جولان بی ثباتی در وضعیت بازار و قیمت اجناس !

فضای کاذب و تغییر قیمت‌ها کی دست از سر بازار ایران بر می‌دارد؟

فضای کاذب و تغییر قیمت‌ها کی دست از سر بازار ایران بر می‌دارد؟
عضو هیات رئیسه اتاق ایران بیان کرد: هم اکنون قیمت برخی از محصولات شرکت‌های بزرگ در بورس ۱۰تا ۱۵ درصد بالاتر از قیمت جهانی است ولی در بازار این قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر بوده و تا زمانی که شفاف‌سازی انجام نشود و مواد اولیه داخلی به مصرف‌ کننده عرضه نشود، فضای کاذب و تغییر قیمت‌ها وجود خواهد داشت.
قلم | qalamna.ir :

“عباس جبالبارزی” در جمع خبرنگاران درباره بی ثباتی در وضعیت بازار و قیمت اجناس گفت: براساس داده‌های منتشرشده از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، در گزارش تیرماه امسال، از میان ۵ مؤلفه اصلی، میزان و شاخص موجودی مواد اولیه خریداری ‌شده کمترین مقدار شاخص بوده است. با این آمارها به نظر می‌رسد دورنمای فعالان اقتصادی به‌ واسطه مشکلات تامین نقدینگی و سرمایه در گردش و همچنین سختی‌های واردات و خرید مواد اولیه، با تهدیدهای جدی برای تداوم فعالیت مواجه شده‌اند.

وی ادامه داد: تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی به ۲ شیوه انجام می‌شود؛ مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شود و مواد اولیه‌ای که از خارج وارد می‌شود. مشکلات این دو حوزه از همدیگر متفاوت است.

جبالبارزی تصریح کرد: کمبود مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شود، ناشی از سیستم دلالی است. کمبود مواد اولیه داخلی نتیجه فضای کاذبی است که شباهتی به بازار سکه و طلا و ارز دارد. در این فضا دلال‌ها تقاضای کاذبی ایجاد می‌کنند و با آن قیمت‌ها را بالا می‌برند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران اظهار کرد: متاسفانه شرکت‌های بزرگ که تامین‌کننده مواد اولیه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط هستند، نگاه منطقی و درستی برای تامین مواد اولیه ندارند و محصول را در بورس عرضه می‌کنند. از طرفی در بورس کسانی که توان مالی دارند ولی در اقتصاد کشور نقش مثبتی ندارند، خریداری می‌کنند و می‌توانند قیمت را بالا ببرند.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان و ایران بیان کرد: هم اکنون قیمت برخی از محصولات شرکت‌های بزرگ در بورس ۱۰تا ۱۵ درصد بالاتر از قیمت جهانی است ولی در بازار این قیمت ۴۰ تا ۵۰ درصد بالاتر بوده و تا زمانی که شفاف‌سازی انجام نشود و مواد اولیه داخلی به مصرف‌ کننده عرضه نشود، فضای کاذب و تغییر قیمت‌ها وجود خواهد داشت.

جبالبارزی با اشاره به اینکه کمبود مواد اولیه خارجی به دلیل تحریم‌ها است و تامین آن هم‌ زمان‌بر است اظهار کرد: باید تامین ارز برای واردات صورت گیرد. در چند وقت اخیر تأمین ارز توسط بانک مرکزی به‌موقع انجام نمی‌شود. گاهی برخی از صنایع دو تا سه ماه برای تامین ارز صبر می‌کنند در حالی ‌که در حوزه تولید یک روز هم مهم است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی کرمان ادامه داد: البته در برخی حوزه‌ها هم می‌توانیم شاهد اتفاق‌های مثبتی باشیم. مثلاً در شرایط تحریم که واردات خیلی از کالاها مشکل است، می‌توانیم آن را در داخل تولید کنیم. اما این نکته هم باید بررسی شود و بر مبنای راستی ‌آزمایی و نیاز واقعی، سیاست‌گذاری انجام شود. گاهی تولید با کیفیت در فرآیند انجام می‌شود ولی در برخی موارد که واردات ممنوع است، تولید داخلی به‌اندازه کافی نیست و یا خوب کارشناسی نشده است.

جبالبارزی درباره راهکارها گفت: شرکت‌های داخلی تولیدکننده مواد اولیه که دولتی یا وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی هستند، باید مواد اولیه را مستقیما به تولیدکننده عرضه کنند. تولیدکننده باید مواد اولیه را بدون واسطه بخرد نه از طریق واسطه که در آن سیستم رانت هم دیده می‌شود. باید شرکت‌های بزرگ مطمئن شوند که خریدار مواد اولیه از آن‌ها، تولیدکننده است نه دلال واسطه. باید بدانیم نتیجه این عدم نظارت بالا رفتن قیمت محصول نهایی است که درنتیجه آن سرمایه‌گذاری از توجیه اقتصادی می‌افتد.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان با اشاره به اینکه در حوزه نیاز به خارج از کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با همکاری بخش خصوصی و برخی شرکت‌های دولتی نیاز به مواد اولیه را رفع کنند البته این به معنای ایجاد رانت نیست تصریح می‌کند: باید ارز تولیدکننده‌ها به ‌موقع تامین شود. نرخ ارز باثبات باشد و در نتیجه این وضعیت بی‌ثبات اگر کالا هم در انبارها موجود باشد، فروخته نمی‌شود و دارایی انبار یک واحد در چند ماه چندین برابر می‌شود.

جبالبارزی تاکید کرد: باید نرخ ارز بر مبنای درست و منطقی تغییر کند. درنتیجه تغییرات سریع نرخ ارز، قیمت مواد اولیه و کالا بالاتر می‌رود. ثبات در نرخ ارز باعث می‌شود بخشی از تقاضای کاذب پوشش داده شود.

انتهای پیام

هشتگ: , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد.
  •  نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 

استفاده از اخبار با ذکر منبع وبگاه خبری قلم مجاز است.

2011 - 2020 ©
Qalam News Agency qalamna.ir . All rights reserved